Jak rozszerzyć pamięć w telefonie – USB-OTG

Jak rozszerzyć pamięć w telefonie – na przykładzie LG G2

Słowo wstępne

Zapewne niektórzy z Was zastanawiając się nad wyborem smartfona patrzą również, w dużej mierze, na ilość zainstalowanej pamięci w urządzeniu i na to, czy dane urządzenie obsługuje karty microSD.

Ja też należałem do osób, dla których było to jedno z głównych kryteriów przy zakupie telefonu. Do czasu… no właśnie do czasu, kiedy to zakupiłem LG G2 i zacząłem się interesować sposobami rozszerzenia pamięci.

Moja wersja LG G2 pochodzi z oficjalnej dystrybucji na Polskę, więc jest to wersja 16GB. Można kupić na Allegro wersje 32GB, ale później mogą być problemy z gwarancją (nie będę tutaj wchodził w szczegóły – jak ktoś chce to możemy podyskutować w komentarzach).

Do rzeczy…

Skuteczne rozwiązanie

Rozwiązanie problemu jest dość proste. Wystarczy skorzystać z technologii USB-OTG (On-The-Go). Pozwala ona na podpinanie przez port w telefonie różnych urządzeń z interfejsem USB.

Zasada działania jest prosta, a możliwości bardzo duże.

Na początek trzeba mieć oczywiście urządzenie obsługujące USB-OTG, następnie zestaw odpowiednich kabli/przejściówek/urządzeń i ewentualnie oprogramowanie.

Ja przedstawię sytuację na podstawie doświadczeń z Samsungiem Galaxy S4 oraz LG G2.

Została mi karta z Galaxy S4 i chciałem ją w jakiś sposób wykorzystać – szukając informacji na ten temat znalazłem ciekawe rozwiązanie. W moim przypadku idealny jest czytnik kart microSD, który ma port microUSB. Zacząłem takiego szukać i okazało się, że jest lepiej, niż zakładałem. Znalazłem czytnik firmy pqi, który nie dość, że jest mały, to jeszcze ma zarówno port microUSB, jak i pełny port USB.

Koszt takiego czytnika to ok. 20zł. Kartę microSD wkłada się w port USB (dokładnie w jego górną część – tak, że można korzystać z obu portów).

Czytnik dodatkowo jest wyposażony w suwak, który ułatwia wyjęcie karty microSD.

Jak to wygląda w praktyce? A no bardzo prosto. Wystarczy włożyć kartę microSD do slotu i podłączyć czytnik bezpośrednio do smartfona. Pojawia się informacja o podłączeniu pamięci zewnętrznej USB (w przypadku S4), w przypadku G2 pojawia się jeszcze menu – podobne jak po podłączeniu słuchawek.

Galaxy S4:

usbotgs4    usbotgs41

LG G2:

Pamięć zewnętrzna USB jest widziana we wszystkich aplikacjach.

Aby bezpiecznie usunąć czytnik wystarczy otworzyć belkę powiadomień i kliknąć na powiadomienie o podłączonej pamięci USB.

Zastosowanie

Sposób z czytnikiem pozwala na (moje propozycje zastosowań):

1. Szybki dostęp do danych na karcie (zdjęcia, filmy, muzyka itp.) – idealne na wakacje.

2. Szybkie kopiowanie plików pomiędzy smartfonem, a komputerem i odwrotnie

3. Zwolnienie miejsca w smartfonie – poprzez przeniesienie plików na kartę

4. Przeniesienie plików na kartę i odtworzenie ich w TV, odtwarzaczu DVD, wieży itp. urządzeniach multimedialnych

5. Szybką wymianę plików między dwoma smartfonami

Zastosowań jest pewnie jeszcze wiele, mi te przyszły pierwsze na myśl. Oczywiście w ten sposób osiągamy praktycznie nieskończoną pojemność – wszak kart microSD możemy mieć wiele.

Sposób ten możemy stosować również w przypadku telefonów ze slotem na karty microSD – po prostu będziemy mieli jeszcze więcej miejsca 🙂

Obsługa USB-OTG to nie tylko takie czytniki. To również pendrive’y czy nawet przenośne dyski HDD. Bezpośrednio do telefonu możemy podpinać wszystkie urządzenia z interfejsem microUSB, ale – dzięki przejściówką również wszystkie urządzenia z tradycyjnym interfejsem USB.

Poniżej kilka przykładowych przejściówek:

Z tego, co widziałem to istnieją nawet przejściówki dla urządzeń Apple.

Myślę, że każdy znajdzie zastosowanie dla siebie. Są różne pendrive’y z interfejsem microUSB, niektóre są tak małe i zgrabne, że można je śmiało używać jako brelok do kluczy i mieć zawsze pod ręką.

Technologia USB-OTG to wspaniałe rozwiązanie dające ogromne możliwości 🙂

— AKTUALIZACJA 20.12.2016 —

Od czasu pisania tego artykułu nieco się pozmieniało, wyszedł port USB-C, dlatego dla niektórych informacje w powyższym tekście mogą być nieco nieaktualne.

Znalazłem adapter od pqi PQI Connect 311 Adapter USB/USB-C, niestety nie ma on funkcji czytnika, jak to miało miejsce w przedstawionym wyżej modelu. Dlatego albo trzeba mieć dodatkowy czytnik microSD na USB (co jest rozwiązaniem bez sensu, gdyż można mieć taki czytnik od razu z USB-C), albo podłączyć pendrive (co również nie jest dobre, gdyż będzie znacznie odstawać), dlatego pogrzebałem głębiej i znalazłem rozwiązanie.

PQI Connect 212

PQI Connect 312 to niezwykle mały czytnik kart microSD OTG którego cechuje najnowsze złącze USB3.1 Typu C

Connect 312 wyposażony jest w trzy interfejsy: USB 3.1 Type-C™ USB 3.1 Type-A™ micro SD, a dzięki USB3.1 Typ-C może być z powodzeniem wykorzystany w najnowszej generacji smartfonów, tabletów, laptopów i komputerów stacjonarnych z portem USB3.1
Urządzenie cechuje niezwykle  mały rozmiar i solidna obudowa. Ponadto niewątpliwą zaletą złącza USB 3.1 Type-C jest jego interfejs gdyż został on zaprojektowany tak aby dowolną stroną umieszczać go w porcie, teraz już nie musisz sprawdzać czy dobrą stroną podłączasz pendrive do komputera.
Złącze USB3.1 -A mieści w sobie czytnik kart microSD, wystarczy wsunąć do niego kartę i przekształcamy urządzenie w pamięć masową. Końcówka USB3.1 wyposażona w specjalną osłonkę która chroni złącze, jest wstecznie kompatybilna z USB2.0
Urządzenie za pośrednictwem karty microSD, przekształcone w pamięć flash może być również podłączane do urządzeń mobilnych obsługujących standard OTG, dzięki czemu bez problemu użytkownik przeniesie pliki z komputera stacjonarnego do smartfona/tableta  lub użyje takiego pendrive jako pamięci dodatkowej gdy w urządzeniu mobilnym jest jej za mało na przechowywanie ulubionych filmów bądź muzyki. Connect 312 może być również wykorzystany w twoim najnowszym Macbooku który posiada port USB 3.1,

Główne cechy

  • Trzy interfejsy: USB3.1 Typ-C, microSD, USB3.1 Typ-A
  • Wysokiej jakości solidna obudowa
  • Hot Swap, Plug&Play
  • Dowolny kierunek wsuwania do portu
  • Lekki i poręczny
  • Osłona na złącze USB-A

Specyfikacja techniczna

  • pojemność: zależy od podłączonej karty microSD
  • interfejs USB 3.1 Type-C™ USB 3.1 Type-A™ micro SD
  • wymiary: 42.4 x 20.4 x 8.4 mm
  • waga: 4.9g
  • Obsługiwane systemy operacyjne: Android 4.0, Windows 8.1, 8, 7, Vista, XP, 2000 / Mac 10.4 / Linux 2.4 / Chrome OS

Dla urządzeń mobilnych z systemem Android wymagany jest host USB3.1 z obsługą OTG
Zawartość opakowania

  • pamięć flash: PQI Connect 312

 

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
mmm
mmm
9 lat temu

Dlaczego mogą być problemy z gwarancją przy 32 gb wersji G2? 😀

anna
anna
8 lat temu

Czy w takim razie, mając zewnętrzną kartę mikro SD, można na niej instalować aplikacje? Czy tylko trzymać tam dane?

Wilk Przewodnik
Wilk Przewodnik
Reply to  anna
8 lat temu

Jeśli wersja Androida pozwala instalować aplikacje na nośniku zewnętrznym to pewnie, że można.

jahalmighty01
jahalmighty01
8 lat temu

Czy do Lg Spirit trzeba dodatkowe oprogramowania aby podpiąć pamięć usb? Czy moze to kwestia ustawień w androidzie 5.0.1 których nie mogę znaleźć. Chciałem podpiąć przez host otg pendrive 8gb i nie wykrywa go wogóle. Może to kwestia formatu zapisu plików ( mam Ntfs)

Wilk Przewodnik
Wilk Przewodnik
Reply to  jahalmighty01
8 lat temu

Bardzo możliwe, nie próbowałem z formatem NTFS, ale z FAT32 na pewno działa.

łowca dusz
łowca dusz
Reply to  Wilk Przewodnik
7 lat temu

no właśnie ni do końca działa z FAT32 🙁 popsuł mi sie czytnik kart sd w telefonie lg spirit i szukam jakiegoś nie drogiego rozwiązania kupilem przejściówkę micro ust -> usb i nic nie działa kupie ten adapter co jest na zdjęciach może zadziała z samą kartą usb to średnio jest mi potrzebne

stivo
stivo
Reply to  Wielki M
7 lat temu

Tu jednak kwestia wynika z faktu, że LG Spirit nie obsługuje OTG i chyba nic mu nie pomoże.

9
0
Would love your thoughts, please comment.x