Kino domowe SONY BDV-E6100

Kino domowe SONY BDV-E6100

Wstęp

Chciałbym krótko podzielić się swoimi doświadczeniami z kinem domowym SONY BDV-E6100. Można na jego temat przeczytać sporo w Internecie i z reguły są to bardzo pochlebne opinie. Moja również do nich należy. Nie będę tutaj robił jakichś specjalnych testów, czy unboxingów. Można je zobaczyć na YouTube.

SONY BDV-E6100 – moje wrażenia

Sprzęt po rozpakowaniu wygląda bardzo klasycznie, czarny kolor, bez żadnych udziwnień, kolumny mają jednolity kształt i prezentują się bardzo dostojnie. Oczywiście jest możliwość zarówno ich ustawienia na ziemi, jak i podwieszenia na ścianie. Ta druga opcja moim zdaniem tylko dla tych, którzy nie mają innego wyjścia lub mają przygotowane wcześniej w ścianie tunele na kable.

Ja swoje postawiłem na ziemi i wyglądają bardzo dobrze. Zestaw jest w dość atrakcyjnej cenie jak na swoje parametry, możliwości i jakość wykonania. Cena około 1700 zł. Niestety nie przyda się tym, którzy myślą o głośnikach bezprzewodowych lub nie mają jak pociągnąć kabli. Ja osobiście miałem przygotowana wcześniej peszel pod podłogą, więc nie było najmniejszego problemu z przeprowadzeniem kabli. Wielkim plusem są 10 metrowe kable do tylnych głośników. Tutaj producent przewidział to, że ktoś będzie potrzebował takiego kabla. Ja mam od kanapy do TV jakieś 6-6,5 metra, do tego kable w ścianie do TV oraz kable do kolumn. Zostało mi może z 1,5 m wolnego kabla.

Dźwięk jest naprawdę dobry, a głośność potrafi ostro dać po uszach. Nie ma się do czego przyczepić.

Parametry techniczne SONY BDV-E6100

Nie będę tutaj wklejał wszystkich parametrów, a jedynie odeślę do strony producenta i zakładki Dane techniczne

Instrukcja obsługi SONY BDV-E6100

Na stronie SONY pod tym adresem dostępne są następujące dokumenty w formacie PDF (oczywiście w języku polskim):

  • Przewodnik
  • Instrukcja obsługi
  • Instrukcja instalacji
  • Instrukcja szybkiego uruchamiania

Dekoder nc+ i SONY BDV-E6100

Podczas zakupu SONY BDV-E6100 zaopatrzyłem się w kabel optyczny do przesyłania dźwięku. Pewien sprzedawca polecił mi takie rozwiązanie wcześniej. Jako, że mam TurboDekoder ABD-5720SX, który jest wyposażony w złącze optyczne – pomyślałem, że to dobry pomysł. nc+ przewiduje na swojej stronie dwa sposoby podłączenia kina domowego.

  1. Podłączenie dekodera nc+ kablem optycznym do TV oraz podłączenie zarówno kina domowego, jak i dekodera do TV kablami HDMI. Nie próbowałem tego rozwiązania.
  2. Podłączenie dekodera nc+ do kina domowego kablem HDMI (do złącza HDMI IN), a kina domowego do TV kablem HDMI. Nie próbowałem, tego rozwiązania.

Ja proponuję dwa rozwiązania, które działają. Pierwsze z nich staje się bezużyteczne w obliczu tego drugiego.

  1. Podłączenie dekodera nc+ kablem HDMI do TV oraz kablem optycznym do kina domowego, podłączenie kina domowego kablem HDMI do TV
  2. Podłączenie dekodera nc+ kablem HDMI do TV, podłączenie kina domowego kablem HDMI do TV

Mój schemat podłączenia to właśnie ten drugi czyli podłączenie zarówno kina domowego, jak i dekodera nc+ tylko kablami HDMI do TV. Działa to doskonale. Jedyne, co trzeba ustawić w kinie domowym to dwie rzeczy:

  • Ekran konfiguracji -> Nastawienia systemu -> Tryb szybkiego startu -> Należy włączyć
  • Ekran konfiguracji -> Nastawienia systemu -> Ustawienia HDM -> Sterownie przez HDMI -> Należy włączyć

To da dwa skutki – po pierwsze kino domowe będzie się włączać i wyłączać wraz z TV, po drugie kino domowe od razu będzie odtwarzało dźwięk, a nie będzie szukało źródła i skanowało porty.

Trzeba przy tym pamiętać, aby na ekranie głównym menu kina domowego jako źródło obrazu i dźwięku wybrać TV.

Różnica między podłączeniem za pomocą kabla optycznego, a samego kabla HDMI.

Nie wnikam w jakość dźwięku, tutaj pewnie trzeba zaczerpnąć wiedzy u audiofili. Technicznie różnica jest taka, że przy u życiu kabla optycznego nie ma dźwięku z TV, dopóki włączony jest dekoder. Mam tu na myśli sytuację, gdy pozostajemy na HDMI 1 – dekoder nc+ i włączamy np. YouTube w TV przy pomocy aplikacji wbudowanej w webOS lub SmartTV. Wtedy cały czas słyszymy dźwięk z dekodera nc+. Żeby usłyszeć dźwięk z TV należy dekoder wyłączyć. To jest wada tego rozwiązania oraz oczywiście konieczność posiadania kabla optycznego. Przy rozwiązaniu z samymi kablami HDMI zawsze słyszymy dźwięk tego, co widzimy na ekranie. Rozwiązanie najtańsze i nie wymagające praktycznie żadnych dodatkowych konfiguracji. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć kilku ciekawych informacji na temat podłączania sprzętu kablem optycznym to zapraszam do lektury.

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o