Android (iOS) – zestaw moich aplikacji

Słowem wstępu

Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że to mój subiektywny zestaw aplikacji i przy jego wyborze sugerowałem się wyłącznie moją wygodą i potrzebami. Każdy może mieć inny zestaw, więc nie ma sensu spierać się na temat tego, czy dana aplikacja jest potrzeba, czy nie. Publikuje ten artykuł dla samego siebie, żebym zawsze pamiętał jakie aplikacje są/były dla mnie przydatne oraz dla ludzi, którzy być może skorzystają z tego zestawu w jakimś zakresie. Na początku 2014 pisałem już podobny artykuł, ale tamten nieco się zestarzał i nie był stricte nastawiony na aplikacje. Mam nadzieję, że ten komuś się przyda. Materiały będę co jakiś czas uzupełniał, gdy pojawią się u mnie w telefonie jakieś nowe, przydatne aplikacje. Oczywiście nie będę tu opisywał wszystkich aplikacji, jakie mam w telefonie, a jedynie skupię się na tych ulubionych i najbardziej mi potrzebnych. Przy aplikacjach będę zamieszczał linka do Sklepu Google, a jeśli dana aplikacja jest dostępna w App Store, to również link do niej się pojawi. Nie będę zamieszczał zrzutów ekranu, gdyż w zarówno w Sklepie Play, jak i w App Store są takie zrzuty umieszczone. Odstępstwem od tego może być sytuacja, gdy będę chciał pokazać jakąś funkcję itp, a nie będzie jej przestawionej na zrzutach w sklepie.

Sporo aplikacji w tym zestawieniu pochodzi od Google. Już jakiś czas temu zauważyłem, że taka centralizacja usług jest całkiem dobra. Używamy narzędzi i programów od jednego dostawcy, często jest możliwość synchronizacji danych między tymi usługami i wszystko mamy w jednym miejscu, przypisane do jednego konta. Oczywiście takie rozwiązanie ma też swoje wady, ale przy zachowaniu bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku nie powinno być niespodzianek. Dla mnie obecnie zmiana telefonu nie stanowi żadnego problemu. Wszystko mam synchronizowane w chmurze Google, nie martwię się o utratę żadnych danych. Ciekawe jest to, że większość aplikacji Google w App Store nie ma polskich nazw, podczas, gdy w Sklepie Play mają.

Aplikacje

Te całkowicie niezbędne

Inbox

Aplikacja znana użytkownikom poczty Gmail, chociaż nie wszystkim przypadła do gustu, mnie początkowo też, ale po bliższym poznaniu znacznie zyskuje na atrakcyjności. Teraz jest to moja główna aplikacja do obsługi poczty w telefonie. Swoją drogą w przeglądarce też używam Inbox zamiast zwykłego Gmaila. Polecam się zapoznać z tą aplikacją, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił.

Pobieranie: Android | iOS

Zdjęcia Google

Aplikacja ze stajni Google, a jakże przydatna. Jej największą zaletą jest nieograniczone miejsce na serwerach Google, przeznaczone na kopię zapasową zdjęć i filmów. Warunek – zezwolenie Google na kompresję naszych materiałów. Nie przeszkadza to w niczym, gdyż tak skompresowane materiały mają jakość prawie identyczną z oryginałem (co prawda mniejszą rozdzielczość). Oczywiście jest możliwość zapisywania plików w oryginalnej jakości, ale to zabiera nam miejsce na serwerze (darmowe jest 15 GB lub więcej, jeśli ktoś uczestniczył w jakichś akcjach). Zawsze można wykupić dodatkowe miejsce – np. 100 GB za 8,99 zł/miesiąc lub płatne za rok jednorazowo 89,99 zł. Dla fanów gromadzenia zdjęć w oryginalnej jakości to nie powinno stanowić problemu. Ja osobiście zgodziłem się na kompresję i nie żałuję. Dodatkowo oczywiście można ustawić automatyczne robienie kopii zdjęć z telefonu i poszczególnych folderów zawierających zdjęcia/filmy. Jest to w pełni konfigurowalne, możemy wybrać czy kopie mają być robione tylko w zasięgu sieci Wi-Fi, czy tez przez sieć komórkową. Oprócz tych wszystkich funkcji można w łatwy sposób tworzyć albumy, przeszukiwać zdjęcia, a nawet je edytować. Oczywiście nie zabrakło opcji współdzielenia albumów.

Pobieranie: Android | iOS

Keep

Notatki, notatki i jeszcze raz notatki. Przerabiałem już wiele programów do notatek, ale obecnie wypracowałem sobie system. Do prostych notatek, list zakupów, przypomnień, zapisania linków itp używam właśnie Google Keep. Jest szybki, prosty, ma wszystkie funkcje jakie są potrzebne i działa błyskawicznie. Do zaawansowanych notatek, zawierających tabele, formatowanie itp. używam Dokumentów Google zapisanych w folderze „Notatki” na Dysku Google. Mogę takie notatki spokojnie tworzyć i edytować w telefonie lub dla wygody w komputerze, na każdej platformie. W 99 % jednak wystarcza mi Google Keep. To naprawdę genialne narzędzie. Pisałem szerzej o Google Keep w artykule Google Keep – pamięć absolutna

Pobieranie: Android | iOS

Kalendarz Google

Moje podstawowe narzędzie zarządzania czasem, powiadomieniami, spotkaniami itp. Wszystko, co mam zrobić zapisuję w Kalendarzu Google. Działa doskonale, błyskawicznie i bezawaryjnie. Naprawdę genialne narzędzie.

Pobieranie: Android | iOS

Dysk Google

Zapewne wszyscy doskonale znają tą chmurę i nie muszę nic więcej tutaj pisać.

Pobieranie: Android | iOS

Chrome

No cóż, przeglądarka jak każda inna, ale jakoś tak lepiej zintegrowana z kontem Google, niż pozostałe 😛 Naprawdę mega przewagą jest to, że działa na wszystkich platformach tak samo i mogę bez zauważenia zmiany platformy kontynuować pracę. Podpowiada mi dokładnie to co potrzebuję, dokładnie wtedy, kiedy chcę. Być może inne przeglądarki tez to potrafią, ale Firefox pochłania ogromne ilości zasobów (wiem, bo mam), Opera jest ociężała (wiem bo mam), Edge jest piekielnie szybki i lekki, ale działa tylko pod Windowsem, Vivaldi ostatnio jest moją domyślną przeglądarką, ale tylko na Windows i macOS (brak go na platformy mobilne), dlatego Chrom króluje na moim Androidzie i to w wersji DEV. Co ciekawe w Sklepie Play Chrome występuje w 4 odmianach: Chrome (wersja finalna), Chrome BETA (wersja rozwojowa, działa prawie jak finalna), Chrome DEV (wersja rozwojowa dla pasjonatów, czasem bywa niestabilna, ale mi się jeszcze nie zdarzyło), Chrome Canary (niestabilna wersja rozwojowa dla geeków, dostaje wszelkie nowości w pierwszej kolejności, wersja eksperymentalna).

Pobieranie: Android | iOS

Mapy Google

Wiadomo, bez dobrych map dziś ani rusz. Tej aplikacji nie trzeba przedstawiać.

Pobieranie: Android | iOS

Facebook

Wiadomo, kto ma konto, to używa, kto nie ma to tej aplikacji nie będzie instalował. Tutaj warto tylko nadmienić, że występuje odmiana Lite tej aplikacji, ale tylko w Sklepie Play.

Pobieranie: Android | iOS

Messenger*

Dlaczego z gwiazdką? A no dlatego, że to komunikator, a jak wiadomo różni ludzie używają różnych komunikatorów. Messenger jest dobry, ale pochłania ogromną ilość zasobów – zarówno pamięci RAM, procesora, jak i tego najcenniejszego energii = baterii. Osobiście mam w planach go odinstalować i zostawić tylko WhatsApp. Istnieje też odmiana Lite.

Pobieranie: Android | iOS

Hangouts*

Ta sama historia, co z Messengerem. Moim zdaniem jest nawet lepszy, niż Messenger, ale mocno niedoceniony.

Pobieranie: Android | iOS

WhatsApp*

Znałem go od dawna, ale ostatnio na nowo odkryłem i stał się moim domyślnym komunikatorem.

Pobieranie: Android | iOS

Tłumacz Google

Bardzo przydatne narzędzie, często z niego korzystam.

Pobieranie: Android | iOS

Pogoda XL PRO

Moja podstawowa aplikacja pogody, już się do niej bardzo przyzwyczaiłem. Jest cholernie czytelna i ma doskonały widżet na pulpit. Sprawdzalność jak dla mnie bardzo zadowalająca. U mnie widżet wygląda tak:

Pobieranie: Android | iOS

Aplikacje bardzo dla mnie przydatne

Fuelio

Nic innego, jak dziennik tankować i wydatków na auto. Naprawdę dobrze działające narzędzie. Niczego mu nie brakuje. Obecnie prowadzę ewidencję dwóch pojazdów. Bardzo dobra opcja jest to, że można synchronizować dane w folderze na Dysku Google, dzięki temu po zmianie telefonu wystarczy się zalogować i wykonać synchronizację. Niestety ta aplikacja nie występuje na iOS, trzeba szukać podobnej.

Pobieranie: Android | iOS

Clef

Aplikacja służąca do bezpiecznego logowania się na konta. Metoda banalnie prosta, ale szalenie wygodna i skuteczna. Obecnie używam jej na wszystkich moich kontach WordPress.

Pobieranie: Android | iOS

Prisma

Edytor zdjęć, a w zasadzie aplikacja nakładająca artystyczne efekty na zdjęcia. Naprawdę przypadła mi do gustu, często z niej korzystam. W Sklepie Play występują dwie wersje aplikacji, finalna oraz beta.

Pobieranie: Android | iOS

doz.pl

Aplikacja apteki Dbam O Zdrowie. Jeśli ktoś jest klientem tej sieci, to bardzo mu się przydaje. Ja często zamawiam u nich różne leki i odbieram osobiście we wskazanej przeze mnie aptece. Mogę śledzić status zamówień, zarządzać produktami itp.

Pobieranie: Android | iOS

Beep’nGo

Wszystkie karty lojalnościowe i wszelkie zawierające kod kreskowy w jednym miejscu w formie elektronicznej. Bardzo przydatna aplikacja. Niestety ta konkretna występuje tylko na Androida.

Pobieranie: Android | iOS

Pepper

Często korzystam z tej aplikacji, jest to zbiór promocji, aktualizowany przez użytkowników, dlatego jest najbardziej aktualny i są najlepsze promocje. Warto mieć tą aplikację pod ręką.

Pobieranie: Android | iOS

Tapatalk

Klasyk, obsługa forów internetowych w jednym miejscu. Oczywiście warunkiem jest, żeby dane forum wspierało Tapatalk.

Pobieranie: Android | iOS

Allegro

Tej aplikacji nie trzeba przedstawiać, każdy, kto korzysta z tego serwisu aukcyjnego powinien ją mieć w swoim telefonie.

Pobieranie: Android | iOS

OLX.pl

Podobnie jak poprzednia aplikacja, ta służy do zarządzania swoim kontem OLX oraz przeglądania i wystawiania ofert.

Pobieranie: Android | iOS

Aplikacje, które muszę mieć, bo zawsze przychodzi moment, że ich potrzebuję

Speedtest

Warto mieć tą aplikację pod ręką. Często sprawdzam prędkość transferu, szczególnie w nowym miejscu. Może to ciekawość 🙂

Pobieranie: Android | iOS

Allegro Sprzedaż

Bardzo przydatna aplikacja, gdy chcemy coś wystawić na Allegro.

Pobieranie: Android | iOS

Shazam

Przydaje się wtedy, gdy słuchamy jakiegoś utworu w radio i nie ma informacji o nim na RDS, a chcemy wiedzieć kto go wykonuje. Aplikacją podobną jest SoundHound Music, ale Shazam chyba lepiej jednak sobie radzi.

Pobieranie: Android | iOS

LinkedIn

Aplikacja do zarządzania kontem LinkedIn, przydaje się czasami. Szkoda, że GoldenLine nie ma takiej aplikacji.

Pobieranie: Android | iOS

McDonald’s Polska

Przydaje się czasami w zlokalizowaniu najbliższej restauracji, ale najbardziej przydaje się gdy są kupony rabatowe.

Pobieranie: Android | iOS

KFC

Dokładnie to samo, co aplikacja powyżej.

Pobieranie: Android | iOS

Pocket

Bardzo przydatna aplikacja do zapisywania linków na później. Chociaż ostatnio robię to samo w Google Keep.

Pobieranie: Android | iOS

Authenticator

To bardzo przydatne narzędzie, można je łączyć z różnymi kontami i wykorzystywać do autoryzacji dwuetapowej. Każde logowanie z nieznanej przeglądarki/urządzenia musi być przeze mnie potwierdzone kodem. Obecnie dodałem telefon do konta Google i wystarczy tylko kliknąć TAK lub NIE.

Pobieranie: Android | iOS

Aplikacje banków i innych kont

Tutaj preferencje zależą wyłącznie od kont jakie posiadamy.

Moje ING

Aplikacja obsługująca Bank ING – moim zdaniem to najlepsza aplikacja mobilna banku z jaką kiedykolwiek miałem do czynienia. Miałem oprócz tu wymienionych jeszcze kilka, ale ta z ING działa najlepiej, najszybciej i jest najlepsza w obsłudze.

Pobieranie: Android | iOS

Bank Pekao

Wiadomo, obsługa konta w Banku Pekao – aplikacja toporna, powolna, mało intuicyjna z interfejsem rodem ze średniowiecza, no ale swoje podstawowe zadanie spełnia.

Pobieranie: Android | iOS

mBank

Mobilna aplikacja do obsługi konta mBanku – nie zła, na pewno lepsza, niż ta z Pekao, ale jeszcze jej brakuje do tej z ING.

Pobieranie: Android | iOS

Decathlon

Dość przydatna aplikacja, szczególnie jeśli ktoś ma kartę stałego klienta. Można tutaj realizować bony lojalnościowe, nie trzeba mieć karty przy sobie, wystarczy aplikacja. Dla klientów Decathlona całkiem sensowna propozycja.

Pobieranie: Android | iOS

Mój Orange

Bardzo przydatna aplikacja dla klientów sieci Orange.

Pobieranie: Android | iOS

Plus online

Podobnie, jak wyżej, ale dla klientów sieci PLUS

Pobieranie: Android | iOS

Medicover New

Jako, że mój synek ma wykupiony pakiet w Medicover, to dla mnie bardzo przydatna aplikacja. Można umówić, sprawdzić, odwołać wizyty, skontaktować się z Medicover i wiele, wiele innych rzeczy. Trzeba tu zwrócić uwagę, że w Sklepie Play są dwie wersje tej aplikacji, stara i nowa (stara się nazywa po prostu Medicover, a nowa Medicover New), natomiast w App Store stara wersja zniknęła i jest tylko nowa nazywająca się Aplikacja Medicover.

Pobieranie: Android | iOS

Podsumowanie

Jak widać, oprócz dwóch aplikacji, cała reszta ma występuje zarówno na Androida, jak i iOS, dlatego tez w tytule pojawił się iOS. Co prawda iOS mam tylko na iPadzie, a tam nie koniecznie te aplikacje mogą występować, ale dla tych, którzy mają iPhony sytuacja jest już znacznie bardziej wyklarowana.

Oczywiście trzeba mieć świadomość, że aplikacje mogą nieco inaczej wyglądać na obu platformach, mogą mieć też inne funkcje w zależności od systemu. Mam jednak nadzieję, że moje zestawienie się komuś przyda. Tak, jak pisałem we stępie będę tutaj dokonywał aktualizacji w marę potrzeb. Zapraszam serdecznie do komentowania i dodawania w komentarzach swoich propozycji aplikacji, a zapewne dopiszę do artykułu akapit o aplikacja czytelników.

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x