Platformy do gier – Steam, Origin, Uplay i spółka

Słowem wstępu

Platformy do gier 1a właściwie platformy dystrybucji cyfrowej – każdy gracz zapewne się z nimi spotkał. Kiedyś nie było takich wynalazków, a teraz to praktycznie konieczność, bo często gry zakupione w wersjach pudełkowych również do uruchomienia potrzebują danej platformy. Oczywiście platformy mają swoje wielkie plusy, na przykład raz zakupiona gra zawsze tam będzie w bibliotece i zwyczajnie nam nie przepadnie, dodatkowo platformy zapewniają systemy lojalnościowe, promocje na gry oraz systemy kolekcjonerskie i skupiają wokół siebie własne społeczności. W tym artykule postaram się przedstawić najbardziej popularne platformy w dość dużym skrócie. Szkoda jedynie, że nie powstała jedna uniwersalna platforma, która potrafiłaby połączyć ze sobą wszystkie dotychczasowe, żeby można było mieć całość w jednym miejscu.

Platformy do gier

Steam

Steam to największa i chyba najstarsza platforma dystrybucji cyfrowej. Pierwsza wersja była udostępniona użytkownikom w 2003 roku. Swoją popularność zyskała niewątpliwie, dzięki grze Counter-Strike. Początkowo dystrybucja odbywała się tylko w ramach tytułów wydawanych przez Valve, ale z czasem Steam stał się potężnym sklepem i pojawiły się tytuły innych wydawców.

Steam to projekt multiplatformowy, możemy go używać na: Windows, Windows Phone, macOS, Linux, SteamOS, PlayStation 3 oraz częściowo na iOS i Android.

Właściciel: Valve

Strona projektu

Epic Games

Epic Games Store to platforma zdobywająca bardzo dużą popularność w ostatnim czasie. Jest tam cała masa gier. Co chwila są akcje z rozdawaniem gir za darmo. Warto mieć konto i sprawdzić co i jak. Szczególną popularnością cieszy się gra Fortnite.

Strona projektu

Origin

Origin to dość popularna platforma, służąca do dystrybucji gier ze stajni Electronic Arts, powstała w 2011 roku. Raz na jakiś czas pojawiają się darmowe, pełne wersje dobrych gier. Ostatnio była też akcja związana z 30 leciem założenia EA i można było sporo gier dostać za darmo w tej akcji.

Klient Origin występuje na: Windows, macOS, iOS i Android.

Właściciel: Electronic Arts

Strona projektu

Uplay

Uplay to popularnością dorównująca Originowi platforma, założona w 2009 roku. Obecnie można przez nią zakupić gry różnych producentów, jednak wszystkie funkcje platformy wykorzystywane są jedynie przez produkcje Ubisoftu.

Klient Uplay występuje na: Windows, Windows Phone, iOS, Android, Facebook, OnLive, Nintendo eShop, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3 i PlayStation 4

Właściciel: Ubisoft

Strona projektu

GOG Galaxy

GoG Galaxy to platforma, na której można kupić gry różnych producentów.  To nasza rodzima produkcja. Stworzona w 2008, początkowo nazywała się Good Old Games, ale z czasem oprócz starych gier pojawiły się nowości i tak zostało do dziś.

Klient GOG Galaxy dostępny jest na: Windows, macOS, a wkrótce także na Linux

Właściciel: CD Projekt

Strona projektu

Bethesda.net Launcher

Bethesda.net to platforma sprzedająca gry swojej produkcji.

Dostępna tylko na: Windows

Właściciel: Bethesda Softworks LLC

Strona projektu

Battle.net

Battle.net to platforma stworzona przez Blizzard na przełomie 1996 i 1997 roku na potrzeby gry Diablo. Obecnie obsługuje tylko produkcje Blizzard.

Dostępność klienta: Windows, macOS

Właściciel: Blizzard Entertainment

Strona projektu

Rockstar Games Social Club

Rockstar Games Social Club to platforma stworzona przez Rockstar Games i obsługuje jedynie tytuły przez nich wydane. Swoja popularność zdobyła zapewne przez serię gier GTA oraz Max Payne.

Dostepność klienta: Windows

Właściciel: Rockstar Games

Strona projektu

Próby stworzenia jednego klienta

Były próby stworzenia klienta, który miał połączyć obsługę wielu platform, ale niestety nie powiodły się. Projekt nazywał się Project Ascension (jeśli ktoś chce to może więcej o nim poczytać).

https://www.youtube.com/watch?v=07UiS5iAknA

Inne platformy dystrybucji cyfrowej

W zasadzie w tym miejscu nie skupię się na innych platformach (bo innych nie znam), a raczej na sklepach/bazarach, gdzie można kupić tanio gry. Te sklepy często oferują historię zakupionych gier, w formie biblioteki, więc teoretycznie zakupione tam gry również nam nie przepadną, nawet jak zgubimy gdzieś klucz 2piszę teoretycznie, bo jeśli sklep zostanie zlikwidowany – jak to miało miejsce z Games Republic.

Przede wszystkim na wstępie warto wspomnieć o stronie Łowcy Gier, jest to serwis zamieszczający wszelkiego rodzaju promocje na gry z różnych sklepów. Warto tam zadglądać, bo naprawdę można trafić na wspaniałe okazje, tym bardziej, że nie trzeba w ten sposób przeglądać wielu sklepów, bo wszystko jest w jednym miescu.

cdkeys.com

KINGUIN

G2A.com

cdp.pl

Bundle Stars

GamersGate

Gamesplanet

Humble Bundle

Resume Games

Muve.pl

sklep.gram.pl

Indiegala

IndieGameStand

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł nieco usystematyzował świat platform do gier. Jeśli ktoś zna jeszcze inne platformy to proszę śmiało pisać w komentarzach, a na pewno opiszę je w tym artykule.

Visited 12 times, 4 visit(s) today
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gergege
gergege
3 lat temu

szukalem takiego rankingu, żeby znaleźć jedną platforme ale nie znalazłem. Szukałem dalej i dalej słyszałem o grach jakie tam są ale nie mogłem za nic sobie przypomnieć nazwy aż w końcu mi się udało wyszukać. epicgames.com

rte
rte
Reply to  gergege
3 lat temu

na gogu mozesz polaczyc epic i steam np i inne

Last edited 3 lat temu by rte
Filip
Filip
3 lat temu

Powinno być jeszcze Epic games

4
0
Would love your thoughts, please comment.x