SONY Xperia Z3 vs LG G2 – spostrzeżenia

W związku z tym, że wymieniłem właśnie LG G2 na Xperię Z3, to chciałem się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami. Myślę, że tekst może być rozwijany przez jakiś czas, w miarę moich kolejnych uwag. Zachęcam do zadawania pytań w komentarzach.

Na wstępie trzeba powiedzieć, że to zupełnie różne urządzenia, które dzieli jeden sezon w cyklu wydawniczym, niemniej jako posiadacz obu mogę je porównać.

Wielkość

Pierwsze, co rzuca się w oczy to wymiary – ten sam ekran 5,2 cala, ale jak różne wymiary. Z3 jest wyższa, praktycznie tak samo szeroka, ale za to znacznie cieńsza od G2.

Na korzyść Z2 przemawia wodoodporność i głośniki stereo, które z pewnością miały wpływ na wielkość górnej i dolnej ramki.

Ciężko tutaj orzec zwycięzcę – myślę, że ze swojej strony daję remis.

Wykonanie

Tutaj sprawa jest oczywista – Z2 jest dużo lepiej wykonana, nic nie trzeszczy, wszystko jest doskonale pasujące do siebie, a i materiały użyte przy konstrukcji nie pozostawiają wiele do życzenia (aluminium, szkło). LG G2, nie jest źle wykonany, jest, jak na plastikowy produkt, bym powiedział – bardzo dobrze wykonany. Niestety przy dłuższym użytkowaniu pojawiają się czasami trzaski, chociaż bryła jest zwarta i sprawia wrażenie solidnej, a całość jest dobrze spasowana.

Oczywiście trudno od LG wymagać użycia szkła przy takiej konstrukcji – nie takie były założenia. Również aluminium odpada – wszak to nie HTC. Szkoda, że G2 nie miała materiałów użytych przy konstrukcji G3.

Zwycięzcą w tej kategorii jest zdecydowanie Xperia Z3 – trzymając ja w ręku mamy naprawdę świadomość, że to produkt klasy premium.

Podzespoły

Ekran – LG G2 ma bardzo dobry, jednak Z3 ma jeszcze lepszy, szczególnie luminację bieli. W ostrym świetle w obu telefonach widać siatkę digitizera, niemniej w Z3 widać ją bardziej.

Pamięć RAM – LG G2 2GB, Z3 3GB

Pamięć flash – G2 16GB wbudowane, Z3 16GB wbudowane + karda microSD do 128GB

Bateria – G2 3000 mAh Li-Po, Z3 3100 mAh Li-Io

Procesor – G2 Snapdragon 800 4×2,26Ghz, Z3 Snapdragon 801 4×2,5GHz (przypominam, że Snapdragon 800 i 801 to technologicznie ten sam procesor, ale z innym taktowaniem)

Reszta jest bardzo podobna, zestawienie jednoznacznie wygrywa Z3.

Nakładka (launcher)

Tutaj spraw jest bardziej skomplikowana… LG G2 ma genialną nakładkę fabryczną, która ma niesamowicie dużo opcji konfiguracyjnych. Można dosłownie ustawić wszystko, łącznie z kolejnością i ilością przycisków dotykowych na pasku nawigacji, czy wyglądem i wielkością czcionek systemowych. Bardzo rozbudowane opcji dotyczące diody LED, bardzo rozbudowane opcje dotyczące zdarzeń wpisywanych w kalendarz, mistrzowski domyślny kalkulator, opcja wygaszania telefonu podwójnym stuknięciem w ekran (zarówno G2, jak i Z3 mają opcję budzenia podwójnym stuknięciem). Opcje można naprawdę mnożyć i każdy znajdzie coś dla siebie.

Co mnie uderzyło w nakładce SONY to brak możliwości:
– przesunięcia ikonki aplikacji na pulpicie (może być tylko na środku)
– brak możliwości ustawienia kolejności przycisków dotykowych (przyzwyczajenie z G2)
– brak możliwości zastosowania statycznej tapety na pulpicie (zawsze jest ona przesuwana)
– brak możliwości sterowania diodą (np. przypisania koloru diody do kontaktu)

Na szczęście są też plusy, których brakowało mi w nakładce LG:
– przy dodawaniu nowego kontaktu domyślnym ustawieniem jest konto Google – w LG był to telefon
– opcja Smart Connect (o której napisałem poniżej)
– boczna belka (rozwijana gestem) na ekranie aplikacji – można za jej pomocą szybko je posortować i wykonać najważniejsze operacje
– bardzo przyjemna aplikacja Telefon – jak dla mnie lepsza, niż w LG, chociaż tamtej też nic nie brakowało

Na pewno na korzyść Z3 przemawia płynność działania nakładki. W G2 czasami zdarzały się lagi – po wybudzeniu urządzenia i próbie przewijania pulpitów następował lag, tak samo przy wybudzaniu niektórych aplikacji i w aplikacji telefon, dodatkowo zdarzały się problemy z odebraniem połączenia (ekran nie reagował na dotyk). W Z3 nie ma takich objawów w ogóle – wszystko działa doskonale płynnie.

Z3 posiada bardzo użyteczną opcję Smart Connect, która pozwala na definiowanie określonych czynności przy określonym działaniu telefonu. Dla przykładu, po podłączeniu ładowarki, w godzinach 22:00-8:00 – telefon automatycznie: wycisza dźwięki, włącza WiFi, włącza budzik, po odłączeniu od ładowania lub po 8:00 cofa te działania. Oczywiście wszystko można sobie dowolnie modyfikować, a lista możliwości jest naprawdę długa.

Akcesoria

Dla LG G2 nie znalazłem ciekawych akcesoriów, natomiast dla Z3 jest doskonałe rozwiązanie w postaci doku do ładownia (Magnetic Charging Dock). Można taki dok dokupić sobie za ok. 120zł na Allegro (oryginalny oczywiście) i dzięki wbudowanemu w telefon portowi do ładowania telefonu – można używać tego doku. Bardzo wygodne, nie trzeba zaślepek ciągle zdejmować, nie wyrabia się port microUSB, nie wyrabiają się zaślepki. Naprawdę godne polecenia.

Podsumowanie

Generalnie jak widać Xperia Z3 jest lepszym telefonem od LG G2, przede wszystkim góruje wykonaniem, możliwością użycia kart pamięci oraz efektem „WOW”.

Na korzyść LG G2 na pewno przemawiają: kompaktowe wymiary i nakładka oferująca niesamowite możliwości personalizacji (jednak kosztem wolniejszej pracy).

Telefon idealny – tak – połączenie Z3 (wykonania i cała reszta) z G2 (kompaktowe wymiary). Niestety to tylko życzenie naiwnego użytkownika 🙂

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x