Słowo wstępu
Ostatnio wiele się dzieje w świecie urządzeń mobilnych, technika poszła tak daleko do przodu, że można powoli myśleć o rozwiązaniach idealnych 1. Telefony już teraz są naprawdę bardzo dopracowane, ale oczywistym jest, że nikt nie pokusi się o wypuszczenie doskonałego urządzenia, bo to by na dłużą metę zabiło sprzedaż, a na tym żadnemu producentowi nie zależy. Dobrze jest mieć coś, co można poprawiać i drenować portfele nabywców. W tym felietonie przedstawię soje subiektywne stanowisko, ale myślę, że wśród osób o zrównoważonych poglądach względem sprzętu znajdzie się wielu, którzy podzielą mój pogląd.
Założenia
Co według mnie powinien posiadać smartfon idealny? Odpowiedź będzie w podsumowaniu tego punktu, ale wcześniej zobaczmy, co w ogóle mamy na rynku.
Atrakcyjny wygląd
To oczywiście kwestia dyskusyjna i subiektywna do granic możliwości. Niemniej istnieje coś takiego jak kanony piękna, niektóre rzeczy po prostu są piękne i tyle. Tutaj oczywiście wpływ mają róże czynniki, jak jakość wykonania, wielkość ekranu 2, czy materiały z jakich została stworzona obudowa.
Obudowa
Tutaj w zasadzie nie ma większego problemu, bo dzisiaj każdy flagowiec jest wzorowo wykonany, możemy też dowolnie wybierać między materiałami. Najczęściej spotykamy szkło i aluminium bądź stopy metali lub ceramikę. To pierwsze 3 pozwala na zastosowanie technologii ładowania indukcyjnego, dlatego coraz częściej jest wybierane przez producentów.
Ekran
W zasadzie mamy dwa do wyboru – AMOLED/OLED lub LCD, oba mają swoje zalety i wady, ale obecnie chyba AMOLEDY są bardziej pożądane i uważane, za lepsze, dają też unikatowe możliwości jak AOD 4. Ekrany mogą też występować w wariantach wygiętych na krawędziach lub płaskich. Oczywiście wielkość samego ekranu to kwestia indywidualnych preferencji, ale już stosunek wypełnienia frontu przez ekran znacząco wpływa na ergonomie i wygląd oraz przyjemność użytkowania.
Bateria
Tutaj założenia są oczywiste – im bardziej pojemna tym lepiej, chociaż dobra optymalizacja oprogramowania potrafi znacząco wydłużyć czas pracy na baterii. Nie bez znaczenia pozostaje też rodzaj ekranu i ustawienia podświetlenia oraz rozdzielczość.
Parametry techniczne
Podobnie, jak z baterią, tutaj też panuje zasada, że wydajności nigdy zbyt wiele. Producenci prześcigają się w zmniejszaniu procesów technologicznych, a co za tym idzie kolejne układy są coraz bardziej wydajne przy jednoczesnym mniejszym zapotrzebowaniu na energię. Tak samo jest z pamięciami, coraz szybsze, coraz bardziej wydajne i coraz bardziej energooszczędne. Wielkość pamięci dostępnej dla użytkownika – identycznie – im więcej tym lepiej. Standard obecnie to 64 GB.
Aparat
Obecnie to bardzo istotna cecha, chociaż można śmiało stwierdzić, że nawet większość „średniaków” robi na tyle wystarczająco dobre zdjęcia 5, że zadowolą one 90% użytkowników.
Głośniki, jakość muzyki
Dla mnie osobiście nie ma to większego znaczenia jak dany sprzęt gra na słuchawkach, nie potrzebuję nawet złącza jack 3.5. Nie słucham muzyki w ten sposób. Bardziej interesuje mnie, żeby dźwięk z głośników był czysty i wyraźny – oglądam czasem filmiki, a i dzwonki lubię jak ładnie grają.
Nowe technologie
Czytniki biometryczne, najlepiej zintegrowane z ekranem, technologie rozpoznawania twarzy, wysuwane kamerki przednie, slidery, nawigacja gestami, itp. Obecnie jest tego sporo, każdy znajdzie coś dla siebie.
Wodoszczelność
Dla mnie osobiście nie ma to wielkiego znaczenia, może być lub nie, aczkolwiek można to traktować jako dodatkowy atut.
Cena
W zasadzie stosunek ceny do jakości i możliwości – bo tak to trzeba rozpatrywać. Człowiek jest gotowy zapłacić pewne sumy, ale musi wiedzieć za co, musi go to satysfakcjonować i nie może czuć rozczarowania po zakupie. Wtedy możemy mówić, że coś jest warte swojej ceny.
Podsumowanie założeń
Idealny smartfon dla mnie powinien mieć:
- smukły i atrakcyjny wygląd, najlepiej, żeby aparat nie wsytawał z obudowy, choć w dzisiejszych czasach nie jest to proste do wykonania jeśli chcemy mieć smukłe urządzenie
- duży ekran – najlepiej z przedziału 5,9-6,4 cala, tym bardziej, że obecnie jest trend na wąskie ramki, więc wielkość urządzeń z ekranami około 6 cali jest czasem mniejsza, niż do niedawna urządzeń z ekranami 5,5 cala
- technologia ekranu – najlepiej AMOLED
- kształt ekranu – najlepiej bez wcięć, ale jeśli już ma mieć wcięcie 6 to jak najmniejsze lub w formie modnej ostatnio „łezki” lub „kropki”.
- bateria – przynajmniej 3500 mAh, ale najlepiej 4000-4500 mAh.
- pamięć RAM – koniecznie UFS 2.1 lub nowsze
- pamięć ROM – minimum 64 GB, ale preferowane 128 GB, nie koniecznie z możliwością rozszerzenia o kartę, bo i tak wszystko mam w chmurze i 64 GB bardzo ciężko mi zapełnić
- obudowa – szkło lub ceramika, zależy mi na ładowaniu indukcyjnym, chociaż w ekstremalnym przypadku mogę przymknąć na to oko
- procesor – obojętnie który producent, byle topowy na dany moment 7
- aparat – raczej z tych topowych, lubię ładne zdjęcia robić
- dobra jakość dźwięku, ale bez specjalnej przesady
- szybki czytnik biometryczny, najlepiej zintegrowany z ekranem
Kandydaci na obecną chwilę – początek 2019 roku
Skupiam się na modelach, które są już na rynku, ze względu na to, że wygląd tych, których nie ma nie jest jasno określony i pewny. Nie mam zamiaru bazować na renderach, bo może się okazać, że finalnie dany telefon wyjdzie z zagiętym ekranem na przykład, albo dokładnie odwrotnie. Kolejność poniżej jest przypadkowa.
Huawei P20 Pro
Miałem okazję trochę zapoznać się z tym sprzętem i muszę powiedzieć, że jestem pod sporym wrażeniem. Telefon jest naprawdę dobrze wykonany, wygląda atrakcyjnie, notch nie jest uciążliwy, parametry techniczne bardzo dobre, a aparat wyśmienity. To naprawdę mocny i poważny kandydat. Mógłbym mieć ten telefon i pewnie dobrze by mi służył.
Plusy
- atrakcyjny wygląd
- 6 GB RAM
- OLED 6,1 cala
- bateria 4000 mAh
- doskonały aparat
- mały notch
Minusy
- brak ładowania indukcyjnego
- brak czytnika zintegrowanego z ekranem
OnePlus 6T
Telefon zbiera bardzo pozytywne opinie wśród użytkowników
Plusy
- atrakcyjny wygląd
- 6 lub 8 GB RAM
- AMOLED 6,41 cala
- całkiem pojemna bateria 3700 mAh
- dobry aparat
- notch w kształcie łezki
- czytnik zintegrowany z ekranem
Minusy
- brak ładowania indukcyjnego
- mały wybór wariantów kolorystycznych
- ograniczona dostępność
VIVO Nex
Bardziej eksperyment i pokaz siły, ale propozycja całkiem ciekawa, kamera przednia wysuwana z obudowy, pytanie tylko co jeśli dostanie się tam brud lub ziarenka piasku? Nie widziałem konstrukcji na żywo.
Plusy
- atrakcyjny wygląd
- 6 lub 8 GB RAM
- AMOLED 6,59 cala
- bateria 4000 mAh
- brak notcha
- czytnik zintegrowany z ekranem
Minusy
- brak ładowania indukcyjnego
- mały wybór wariantów kolorystycznych
- ograniczona dostępność
- brak szybkiego ładowania
- tylko Snapdragon 710
Xiaomi Mi Mix 2S
To mój obecny telefon i jest to jeden z najlepszych, jak nie najlepszy jakie miałem do tej pory. Tak, tak, po tych wszystkich Sony, Samsungach itp. chwalę sobie Xiaomi, szczególnie za stosunek jakości i możliwości do ceny.
Plusy
- atrakcyjny wygląd
- 6 GB RAM
- brak notcha
- dobry aparat
- ceramiczna obudowa
- ładowanie indukcyjne
Minusy
- bateria tylko 3400 mAh, ale nadrabia nieco optymalizacją
- kamera do selfie umieszczona na dole**
** niestety to największa wada tego modelu, pomimo tego, że nie ma problemu z obróceniem telefonu i oprogramowanie aparatu doskonale sobie z tym radzi (wtedy mamy kamerkę na górze) to niestety różne aplikacje już nie i mamy na przykład problem z rozmowami wideo, z nagrywaniem selfie w aplikacjach itp. Niestety jestem zdania, że łezka jest ocenie chyba najlepszym rozwiązaniem, przynajmniej mi się bardziej podoba, niż kropka.
Xiaomi Mi Mix 3
Wszystko z pozoru jest OK, ale nie obyło się bez kilku wad.
Plusy
- atrakcyjny wygląd
- 6, 8 lub 10 GB RAM
- AMOLED 6,39 cala
- brak notcha
- dobry aparat
- ładowanie indukcyjne
Minusy
- bateria tylko 3200 mAh
- brak czytnika zintegrowanego z ekranem
- slider**
** niby to dobre rozwiązanie, bo pozwala na likwidację notcha, ale czy slider jest trwały? Nie mam tu na myśli samego mechanizmu, bardziej martwi mnie to, że może się tam dostać brud i drobinki piasku – co wtedy?
Dlaczego nie…
Dlaczego nie Samsung?
Odpowiedź jest prosta, Samsung w swoich nowych flagowcach stosuje tylko zagięte ekrany, to z mojego punktu widzenia dyskwalifikuje ten sprzęt, dodatkowo opłacalność zakupu – bardzo mała. Szybko traci na wartości, a cena początkowa jest wysoka. Za połowę tej kwoty można mieć równie dobry sprzęt.
Dlaczego nie iPhone?
Tu sprawa jest oczywista i poruszana przeze mnie wielokrotnie. iPhone to urządzenie dla kogoś kto chce mieć… iPhone’a i to jedyne kryterium. Kiedyś istotnie różnica w jakości była, teraz już jej nie ma. Jest cała masa sprzętów wykonanych tak samo dobrze lub nawet lepiej, o równie atrakcyjnym wyglądzie, albo i lepszym. Każdy, kto myśli trzeźwo wybierze inny sprzęt, jedynie ci, którzy chcą mieć iPhone’a – bo TAK, wybiorą sprzęt od Apple. Dla mnie zakup nie jest opłacalny w żadnym stopniu, dodatkowo brak możliwości personalizacji skreśla całkowicie iOS w moich oczach. Owszem na iPadzie bardzo sobie chwalę iOS, lubię też macOS na moim MBP, ale i tak mam HP z Windowsem na wszelki wypadek. iPhone już się niczym nie wyróżnia poza logiem na pleckach, dlatego odrzucam go i nie biorę pod uwagę w moich rozważaniach.
Dlaczego nie SONY?
Sony od dawna ma swój styl, który mi się kiedyś podobał – miałem Xperię Z3, ale to było w czasach, kiedy ekrany nie miały zbyt smukłych ramek. Teraz Sony moim zdaniem zaspał i obecny wygląd ich flagowców nie jest dla mnie satysfakcjonujący.
Dlaczego nie LG?
Dokładnie z tych samych powodów jak Sony.
Podsumowując
Nie ma obecnie idealnego smartfona, chociaż jest całkiem nieźle. W tym roku jest spora szansa na jakąś perełkę. Jeśli ktoś wyprodukuje urządzenie z cienkimi ramkami i jedną łezką na górze oraz czytnikiem zintegrowanym z ekranem i będzie on działał tak dobrze, jak obecne czytniki Huawei czy Xiaomi, do tego da baterię 4000 mAh i ekran AMOLED to skradnie moje serce tym urządzeniem.
no prawie idealnych, bo zawsze będzie można coś poprawić↩
w zasadzie stosunek wielkości ekranu do wielkości telefonu↩
szkło↩
Always On Display – czyli możliwość wyświetlania różnych informacji na wygaszonym ekranie↩
szczególnie w dzień↩
tak zwany „notch”↩
chociaż np. taki Snapdragon 845 jeszcze długo będzie dawał radę jeśli chodzi o wydajność↩