Hosting dla obrazków – kompendium

Temat przechowywania obrazków na serwerze jest poruszany od dawna na różnych stronach i formach. Chciałbym w tym miejscu zebrać wszystkie informacje i stworzyć mały poradnik, który może pomóc niektórym osobom. Ja sam posiadając serwer nie powinienem zaprzątać sobie głowy problemem przechowywania obrazków, niemniej chcę to robić wygodnie. Jest mi to potrzebne głównie do udostępniania danego obrazka na forach lub innych miejscach, gdzie nie można go załadować bezpośrednio.

Cel przechowywania obrazków

Trzeba się zastanowić jakie i w jakim celu obrazki chcemy przechowywać w sieci.
1. Galeria – tworzymy galerię i chcemy ją pokazywać innym lub nie
2. Chmura z kopiami zdjęć – chcemy mieć kopię zdjęć w chmurze
3. Obrazy na stronę – galeria z obrazami wykorzystywanymi przy budowie strony
4. Obrazy trzymane na FTP – pliki trzymane bezpośrednio w jakimś katalogu na serwerze
5. Hosting chwilowy – celem udostępnienia

1. Galeria

Jeśli chcemy stworzyć galerię i pokazywać ją innym to możemy to zrobić na kilka sposobów.
Możemy taką galerię mieć na własnym serwerze – wtedy potrzebny jest nam skrypt galerii zainstalowany na serwerze. Najczęściej hostingi mają jakiś panel administratora 1 z możliwością instalowania gotowych skryptów. To najłatwiejsza opcja, baza wtedy tworzy się automatycznie i nam pozostaje tylko ustalenie loginu i hasła administratora oraz adresu dla galerii. Przykładami takich galerii instalowanych automatycznie mogą być: Gallery, Coppermine, Piwigo, TinyWebGallery czy Zenphoto. Oczywiście każdy z tych skryptów możemy instalować ręcznie, ale wtedy należy sobie najpierw przygotować bazę danych na serwerze itp. No właśnie skryptów instalowanych samodzielnie jest bardzo dużo i zapewne każdy znajdzie coś dla siebie. Ja polecam instalowanie tych, które są dostępne u naszego dostawcy serwera, zapewnia to łatwą konserwację i aktualizacje z panelu administracyjnego. Możemy też użyć skryptów galerii wbudowanych w CMS – przykładowo do WordPressa jest cała masa wtyczek galerii, które możemy potem wykorzystać na stronie.

Jeśli nie posiadamy własnego serwera możemy skorzystać z rozwiązań gotowych, dostępnych online. Znajdziemy tutaj zarówno darmowe, jak i płatne serwisy oferujące przechowywanie zdjęć i tworzenie z nich galerii online. Wystarczy w Google wpisać „darmowa galeria” i już możemy wybierać.

Innym rodzajem galerii, które możemy tworzyć, a następnie udostępniać innym są te w serwisach społecznościowych. Jest to bardzo wygodne i przydatne, szczególnie jeśli chcemy aby nasze dzieła podziwiało więcej osób. Możemy wtedy skorzystać z serwisów takich jak np. z Instagram, Flickr, Pinterest – nasze zdjęcia pozostaną na tych serwisach tak długo, jak długo będziemy tam posiadać konta. Oczywiście część z nich daje możliwość oglądania zdjęć tylko zarejestrowanym użytkownikom, więc nie w każdej sytuacji będzie to dla wszystkich przydatne. Jeśli chcecie zdjęcia pokazać komuś, kto nie ma tam konta, lepiej skorzystać z innych form.

2. Chmura z kopiami zdjęć

Tutaj sprawa rozwija się bardzo dynamicznie od kilku lat. Chmur jest bardzo wiele, niektóre firmy, jak np. Apple posiadają własne chmury dla swoich urządzeń, ale rynek jest coraz bardziej otwarty i obecnie można korzystać praktycznie ze wszystkich dostępnych rozwiązań. Wystarczy mieć w swoim telefonie, tablecie, czy komputerze zainstalowaną odpowiednią aplikację i automatycznie zdjęcia są przesyłane strumieniowo do chmury. Najbardziej popularne chmury synchronizujące się ze zdjęciami to: iCloud, Zdjęcia Google, Dropbox, Box.net itp.

3. Obrazy na stronę

Ta opcja dotyczy osób prowadzących strony internetowe i używających obrazów do uzupełniania treści. Dawniej obrazki trzymało się bezpośrednio na serwerze w jakimś katalogu, najczęściej „images” i stamtąd linkowało się je do treści. Odkąd mamy rozbudowane systemy CMS nikt już nie stosuje takich praktyk. Teraz obrazki wrzuca się na serwer przez panel i trzymane są w katalogach automatycznie tworzonych przez CMS. Omówię temat krótko na przykładzie WordPressa. Istnieje tutaj coś takiego jak Biblioteka mediów, nie dotyczy ona jedynie obrazków, ale wszystkich plików ogólnie zwanymi mediami (obrazy, dokumenty, PDF, filmy, pliki audio). Wrzuca się je na serwer przez wygodny panel, a CMS sam lokuje je w odpowiednich katalogach. Później przez panel Biblioteki mediów można zarządzać tymi plikami. Jest to bardzo wygodne i banalne w obsłudze.

media media2

4. Obrazy trzymane na FTP

Możemy również trzymać obrazy na bezpośrednio na serwerze. Plusem tego rozwiązania jest to, że nie potrzebujemy żadnych skryptów, baz danych itp, aby je tam przechowywać. Minusem natomiast jest to, że nie mamy żadnych narzędzi aby nimi zarządzać. Możemy jedynie zmieniać ich nazwy, dodawać i kasować pliki. Aby wyświetlić konkretny obrazek trzeba znać jego dokładny adres – łącznie z rozszerzeniem, uwzględniającym wielki i małe litery, bo obrazek.JPG, to nie to samo, co obrazek.jpg lub Obrazek.JPG

obrazki

5. Hosting chwilowy

To chyba najczęściej wybierana forma przechowywania obrazków online. Prawie każdy musiał kiedyś udostępnić koledze obrazek lub dodać jakiś obrazek na forum czy w jakiekolwiek inne miejsce, które nie pozwala na jego bezpośrednie załadowanie. Ostatnio nawet pojawiły się serwisy oferujące hosting obrazków na potrzeby aukcji Allegro np. aukcjoner.pl czy GalerieAllegro.pl czy Fotolister.pl itp. Jest w czym wybierać… no własnie, ale co wybrać? Opcji mamy przynajmniej trzy: płatny hosting, darmowy hosting, własny hosting. Jeśli nie dysponujemy własnym serwerem to musimy poszukać jakichś rozwiązań online. W pierwszej kolejności każdy szuka tych darmowych. No dobrze, one się sprawdzają, ale tylko w określonych warunkach. Jeśli ktoś potrzebuje tylko na chwilę (lub dłuższą chwilę) przechować dany obrazek, to nie ma problemu, jeśli tych obrazków jest mało – nie ma problemu. Można to załatwić za darmo. Może się jednak okazać, że obrazków mamy więcej, będziemy potrzebowali później niemi zarządzać bądź też chcemy aby na serwerze pozostały przez długi czas – wtedy trzeba poszukać opcji płatnej. Oczywiście można szukać darmowych serwerów oferujących wieczyste przechowywanie obrazków, ale zawsze są jakieś inne minusy.

Poniżej lista kilku wybranych hostingów obrazków:

Tufotki.pl – wersja darmowa i kilka płatnych, dostępne bez rejestracji
ImageShack.us – kiedyś darmowy, teraz się wycwanili i wprowadzili opłaty abonamentowe, wymaga rejestracji
imgur.com – darmowy, nie wyga rejestracji
TinyPic.com – wersja darmowa, zdjęcia po 90 dniach są usuwane, chyba że zostaną wyświetlone 2
Bildr.no – darmowy, nie wymaga rejestracji
Postimage.org – wersja darmowa
e-fotrk.pl – darmowy
Zapodaj.net – darmowy, ale z ograniczeniami, rozbudowana wersja PRO
fotosik.pl – wersja darmowa i płatne
ifotos.pl – wersja darmowa i płatne
zapisz.net – darmowy
fotoszok.pl – darmowy
FotoWrzut.pl – darmowy

IMGUP.pl
Nieaktywne pliki będą automatycznie usuwane z serwera po 120 dniach.
Limit transferu: 50 GB na jeden obrazek/miesiąc
Dozwolone formaty plików: png, jpg, jpeg, gif, bmp, psd
Maksymalny rozmiar: 10 MB

obrazki.elektroda.pl
dozwolony format plików: jpg, jpeg, gif, png
maksymalny rozmiar pliku: 7 MB
maksymalna ilość plików jednorazowo: 10

Hostingów jest cała masa, wystarczy wpisać w Google „hosting zdjęć” lub „image hosting”

Można jeszcze skorzystać z opcji instalacji własnego skryptu hostingowego na swoim serwerze.
Jeśli nasz panel administracyjny ma instalator i on posiada jakieś wbudowane skrypty to polecam z nich skorzystać. Mój posiadał kilka np. GQ File Manager, Power File Manager czy ProjectSend. Niestety żaden z nich nie spełniał moich oczekiwań. Idealnym rozwiązaniem mógł okazać się skrypt Free Image Hosting Script niestety nie pozwalał on na administrowanie kontami i każdy nawet bez rejestracji mógł wrzucać pliki na serwer. Był wygodny, bo od razu generował wszelkie rodzaje kodu (do wstawiania na fora [BBCode], HTML, bezpośrednie linki itp.). No ale jego wadą było właśnie to, że nie można było zablokować dodawania plików przez osoby postronne. Zainteresowałem się więc innym skryptem Kleeja. Nie pozwala on co prawda na generowanie wszystkich kodów, ale pozwala na łatwe wgrywanie zdjęć na serwer i otrzymanie bezpośredniego linka – co jest dla mnie najważniejsze. Dodatkowo jest za darmo i zdjęcia mogę przechowywać tak długo, jak długo będzie istniał ten skrypt zainstalowany na moim serwerze. Mogę administrować użytkownikami, a pliki mogą dodawać jedynie zarejestrowani, co tez ograniczyłem, bo ustawiłem liczbę dostępnych pół na pliki na 0 – teraz zwyczajnie nawet ktoś zarejestrowany nie doda plików.

kleeja kleeja2

Visited 5 times, 1 visit(s) today

  1. np. DirectAdmin

  2. wyświetlenie z linku bezpośredniego się nie liczy

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x