Huawei MateBook X Pro 2020 – aktualizacja Windows 10

Wstęp

Jak wielu użytkowników topowych laptopów czy ultrabooków Huawei byłem mocno rozczarowany faktem, że nie ma możliwości aktualizacji Windowsa 10 do wersji wyższej niż 1909. W zakładce Windows Update była tylko informacja, że aktualizacja 2004 będzie dostępna za jakiś bliżej nieokreślony czas. Zacząłem drążyć temat i dotarłem do informacji ze strony Huawei zawartej tutaj, a mówiącej o możliwości wystąpienia problemów z partycja odzyskiwania po aktualizacji. To było przyczyną blokady aktualizacji.

Szukając dalszych rozwiązań doczytałem się, że może pomóc Asystent aktualizacji systemu Windows 10. Niestety bez skutku. Wtedy pomyślałem, żeby pobrać obraz ze strony MS i spróbować instalacji z wirtualnego napędu. To również nie przyniosło rezultatu. Każda próba aktualizacji kończyła się błędem, niezależnie od sposobu.

13.03.2021 zauważyłem, że na drugim laptopie Huawei MateBook D 14 pojawiła się opcja aktualizacji i to od razu do wersji 20H2, gdzie wcześniej również utknął na wersji 1909. Sprawdziłem na MateBook X Pro 2020, ale nie było takiej opcji, natomiast na dole przez chwilę w tray’u pojawiła się informacja o kończącym się wsparciu dla wersji 1909. Postanowiłem znaleźć sposób jak zaktualizować ten Windows od razu do wersji 20H2.

Ominięcie blokady aktualizacji Windows 10

Dłuższa chwila szperania w Internecie i znalazłem na to rozwiązanie. Nie będę tutaj kopiował tego rozwiązania, dlatego szanując pracę autora odsyłam do oryginalnej strony, gdzie dowiedzie się dwóch sposobów jak ominąć blokadę aktualizacji w Windows 10. Ja użyłem obu, ale mam Windows w wersji Pro, więc pewnie wystarczyłby drugi sposób.

Po wykonaniu tych czynności nadal nie było dostępnych nowych aktualizacji w zakładce Windows Update. Niemniej postanowiłem wykorzystać już wcześniej pobrany obraz Windowsa 10 w wersji 20H2.

Obraz ISO Windows 10 20H2 oraz jego zamontowanie w wirtualnym napędzie

Obraz najlepiej pobrać przy pomocy narzędzia Microsoft Windows and Office ISO Download Tool. Wybieramy sobie odpowiednią wersję i mamy gotowy plik. Następnie należy go zamontować w wirtualnym napędzie – można to zrobić w ten sposób. Gdyby jednak nie było takiej opcji – co wystąpiło u mnie, ale nie mam czasu się nad tym rozwodzić, to można skorzystać z emulatora napędów. Ja wybrałem darmowy i banalny w obsłudze Virtual CloneDrive.

Aktualizacja Windows 10 na MateBook X Pro z wersji 1909 do 20H2

Gdy mamy już odblokowane aktualizacje, zamontowany obraz, możemy rozpocząć instalację. Tutaj proces ogranicza się do kilku kliknięć i czekania.

Po całej operacji obecnie mam Windows 10 Pro 20H2 na Huawei MateBook X Pro 2020 i nie widzę żadnych problemów z partycją odzyskiwania i funkcją F10. Po aktualizacji pojawiły się jeszcze jakieś paczki do pobrania, co oczywiście zrobiłem i obecnie system jest w najnowszej oficjalnie dostępnej wersji. Być może problemy z partycją powodowała tylko wersja 2004, a jej pominięcie niweluje ten kłopot.

Frazy dla poszukujących rozwiązania

  • aktualizacja Windows 10 na MateBook X Pro
  • 1909 do 2004
  • 1909 do 20H2
  • ominięcie blokady aktualizacji Windows 10
  • blokada aktualizacji Windows 10 na MateBook Pro
Visited 1 times, 1 visit(s) today
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x