Jak wydrukować książkę adresową – Mozilla Thunderbird

Ostatnio koleżanka zapytała mnie jak wydrukować książkę adresową w Thunderbirdzie? Powiedziałem, że to musi być proste, ale niestety okazało się, że nie jest aż tak proste jakby się zdawało. Owszem Thunderbird ma opcje drukowania książki adresowej, ale skutkuje ona tym, że jeden kontakt drukowany jest na jednej stronie. Zacząłem więc od eksportu książki. Najbardziej sensownym okazał się format Rozdzielany tabulatorami (kodowanie systemowe). Tak powstały plik był czytelny, ale nadal daleki od ideału.

ks0

Postanowiłem więc poszukać rozwiązania, które będzie bardziej zadowalające. Poniżej macie instrukcję krok po kroku, co zrobić, aby wygenerować zgrabną listę z kontaktami, gotową do druku.

Po pierwsze trzeba wyeksportować listę kontaktów z Thunderbirda. Wchodzimy w Narzędzia > Książka adresowa, następnie ponownie zakładka Narzędzia > Eksportuj…

ks1

Wybieramy format, do jakiego chcemy wyeksportować naszą książkę adresową – tutaj należy wybrać format Rozdzielany tabulatorami (kodowanie systemowe) i zapisać plik, nadając mu nazwę.

ks2

Kolejnym krokiem jest otwarcie tego pliku w Excelu (być może LibreOffice zrobi to tak samo dobrze). Klikamy na Menu > Otwórz

ks3

Oczywiście pliku nie będzie widać na wybranej lokalizacji, dlatego musimy zmienić sposób wyświetlania plików z Wszystkie pliki programu Excel na Wszystkie pliki lub Pliki tekstowe, a następnie wybrać nasz plik z listy.

Teraz Excel wyświetli nam kolejno trzy komunikaty, gdzie w ostatnim należy kliknąć Zakończ. Nie trzeba nic zmieniać tutaj w opcjach, więc na dwóch pierwszych oknach klikamy Dalej.

ks4  ks5  ks6

Po tej operacji mamy w Excelu coś takiego:

ks7

Wygląda to całkiem nieźle, ale nie do końca. Teraz należy tylko usunąć niepotrzebne kolumny, ewentualnie posortować alfabetycznie listę, według dowolnej kolumny i już można drukować swoją książkę adresową.

ks8

Mam nadzieję, że ten poradnik się komuś przyda.

Poradnik tworzony w oparciu o Thunderbird w wersji 45.5.0 – być może w nowszych wersja mechanizm drukowania książki adresowej będzie udoskonalony i ten sposób nie będzie potrzebny.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x