Jak zrezygnować z programu Windows Insider Previews, kiedy opcja rezygnacji nie jest dostępna.

Wstęp

Brzmi nieco tajemniczo, ale zaraz wyjaśnię całą sytuację i rozwiązanie problemu. Zacznijmy od tego, że problem pojawił się po tym, jak na jednym laptopie długo nie były robione aktualizacje i zaczął wyskakiwać komunikat:

„Ta kompilacja Systemu Windows wkrótce wygaśnie…”

Oczywiście komputer był w programie Windows Insider Preview, ale Windows Update nie pokazywał żadnych dostępnych aktualizacji.

W normalnych okolicznościach zapewne można wypisać się z programu Windows Insider Previews poprzez specjalną zakładkę w Windows Update i opcję rezygnacji przy najbliżej nowszej oficjalnej kompilacji. Tutaj natomiast ta opcja nie była możliwa do wybrania. Co więcej nie można też było zmienić kanału aktualizacji, który był ustawiony na DEV.

Nawet kliknięcie w link i przeniesienie na stronę internetową programu Windows Insider Previews skutkowało tym, że przycisk odpowiadający za opuszczenie programu nie był aktuwny.

Jedyną opcją według instrukcji było natychmiastowe opuszczenie programu poprzez czystą instalację lub opcję zerowania systemu. To nie wchodziło w grę, bo nie miałem zamiaru utracić danych ani bawić się w kopie zapasowe, przywracanie wszystkiego itp.

Wpadłem na pomysł, aby użyć narzędzia do aktualizacji systemu – tak, tego ze strony MS. Nazywa się ono Asystent instalacji systemu Windows 11. Po jego uruchomieniu i pobraniu aktualizacji, rozpocznie się proces aktualizacji, który zakończy się pomyślnie i będziemy mieli najnowszą stabilną wersję systemu.

W tym przypadku była to wersja 22H2. Po jej zainstalowaniu wszystkie dane zostały zachowane i dodatkowo można było przystąpić do programu Windows Insider Previews, co uczyniłem i po dokonaniu tego wszystkie opcje rezygnacji zaczęły być aktywne. W takim przypadku kliknąłem rezygnację z programu przy najbliższej nowszej oficjalnej kompilacji i czekamy. Jak pojawi się aktualizacja to nastąpi opuszczenie programu bez konsekwencji.

Także ratunkiem na te bolączki jest aktualizacja systemu poprzez Asystent instalacji systemu Windows 11.

  • UPDATE

Doczytałem pewne wyjaśnienie na stornie MS, które rzuciło nowe światło na sprawę.

Konkretnie idzie o możliwość zmiany kanałów i brak możliwości rezygnacji z programu.

Jeżeli jesteśmy w kanale DEV i obecna kompilacja jest nowsza, niż ta w kanale Beta, to nie ma możliwości przejścia na kanał Beta, a co za tym idzie rezygnacji z programu, bo tylko z kanału Beta lub Wersja zapoznawcza można zrezygnować z programu.

Poczekam trochę i nie będę aktualizował Windowsa, przejdę do kanału Beta i spróbuje zrezygnować z programu. Tym samym potwierdzę ten mechanizm.

Visited 3 times, 1 visit(s) today
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x