MacBook Pro – moje vademecum

MacBook Pro – moje vademecum

Spis treści:

  1. Kilka słów na początek
  2. Przed zakupem
  3. Porady
  4. Mój zestaw oprogramowania na OS X
  5. Gwarancja i AppleCare Protection Plan
  6. Przydatne linki

Kilka słów na początek

Od niedawna jestem posiadaczem MacBook’a Pro 1w dalszej części tekstu zwanego MBP w wersji 13 calowej z ekranem Retina 2konkretnie jest to wersja MGX82PL/US (z układem klawiatury US). Postanowiłem więc stworzyć takie vademecum dla siebie, a przy okazji i dla innych. Postaram się tutaj dodawać wszelkie ciekawostki i nowe odkrycia związane z użytkowaniem MBP 3oczywiście wszystkie poniższe treści można znaleźć w Internecie — ja je tylko zebrałem w jednym miejscu. Zbiorę tutaj przydatne linki — tak, żeby każdy mógł łatwo z nich skorzystać. Będę w miarę możliwości aktualizował ten artykuł.

Moje pierwsze wrażenia z użytkowania MBP opisałem w artykule na blogu portalu dobreprogramy.pl — a konkretnie w artykule Mój pierwszy MacBook — wrażenia, który to wywołał burzę komentarzy 4zapraszam do lektury.

Tutaj skupie się raczej na poradach dla nowych użytkowników i na zebraniu istotnych informacji w jednym miejscu.

UWAGA: artykuł podlega ciągłej rozbudowie, dlatego warto sprawdzać datę ostatniej modyfikacji 5dostępna na liście artykułów z prawej strony tytułu

Przed zakupem

Na co warto zwrócić uwagę przed zakupem? Na kilka zasadniczych kwestii.
Po pierwsze trzeba pamiętać, że nowe MB są tak skonstruowane, że nie można ich później rozbudować, więc należy od razu zdecydować się na docelową wersję. Na szczęści MBP mają w podstawowej wersji 8GB RAM, co jest wystarczające dla normalnego użytkownika. Po drugie należy też zwrócić uwagę na wielkość dysku. Trzeba to dobrze przemyśleć, bo jeśli ktoś nie będzie instalował dużo oprogramowania, to może kupić wersję z najmniejszym dyskiem 6w tym przypadku będzie to dysk 128GB SSD. Dane 7mam tu na myśli zdjęcia, filmy, pliki można zawsze przechowywać na zewnętrznym dysku. Szybki port USB 3.0 pozwala na przyzwoite transfery, więc problemu nie ma. Ja wybrałem wersję z dyskiem 256GB SSD, a to dlatego, że aplikacji nie można trzymać na dysku zewnętrznym, a 128GB 8dla użytkownika realnie dostępne jest około 100GB może okazać się niewystarczające. Po trzecie konieczne jest zobaczenie sprzętu na żywo. Ekran Retina w porównaniu z normalna matrycą robi ogromna różnicę. Jeśli ktoś chce mieć MacBook’a Air 9zwanego dalej MBA, a jednocześnie chce mieć matrycę Retina, to powinien poczekać do odświeżenia linii MBA w tym roku 10prawdopodobnie pojawi się wersja MBA 12 cali z ekranem Retina. Jeśli natomiast ktoś chce mieć MBP, to powinien tylko zwrócić uwagę, żeby przez pomyłkę nie kupić wersji bez Retiny 11no chyba, że robi to celowo. Ostatnią rzeczą na jaką trzeba zwrócić uwagę — a jakże bardzo istotną — jest układ klawiatury. W Europie MB występują w wersjach z dwoma układami klawiatury EU i US. Ta pierwsza będzie lepsza dla ludzi lubiących pionowe entery, ta druga przypadnie do gustu używającym ƒpoziomych enterów. Ja osobiście preferuję poziome entery i długie shifty, więc układ US jest dla mnie lepszy. Trzeba jedynie uważać, żeby nie kupić wersji MB przeznaczonej na rynek amerykański, bo wtedy otrzymamy ładowarkę z amerykańską wtyczką. Poniżej porównanie obu układów klawiatur:

Oczywiście nie należy zapominać o kryterium ceny i doboru sklepu. W Polsce MB można kupić z kilku źródeł:

Oficjalni Apple Premium Resellerzy — jak iSpot, Komputronik 12pełna lista dostępna tutaj
Nieoficjalni sprzedawcy — jakieś sklepy posiadające w ofercie urządzenia Apple
Aukcje internetowe — czasem prowadzone przez sklepy
Sprzedawcy indywidualni — najczęściej sprzęt używany

Warto sprawdzić ceny, bo przykładowo w Komputroniku są niższe, niż w iSpot, ale można oczywiście negocjować i z pewnością iSpot sprzeda sprzęt w cenie, jaką oferuje Komputronik 13sam to sprawdziłem, ale dostępność wersji US zmusiła mnie do zakupu w Komputroniku. Mamy więc wybór i nawet jeśli jakaś konkretna wersja nie jest dostępna od ręki, to można próbować w innym salonie. Kiedy ja kupowałem MBP to w Komputroniku była jedna sztuka tego modelu w magazynie centralnym — czas realizacji zamówinia 2 dni (gdyby nie było to 7 dni), natomiast iSpot nie było i czas realizacji zamówienia wynosił 14 dni. Wybór był oczywisty.

Porady

Na początek najważniejsze rzeczy 14oczywiście z mojego punktu widzenia:

Z powyższymi pozycjami po prostu trzeba się zapoznać.

Ustawienie gładzika tak, aby działał jak laptopach z Windowsem
Gdy wyjmujemy MacBook’a 15zwanego dalej MB z pudełka, to oprócz oczywistej euforii, po jego uruchomieniu musimy ustawić kilka rzeczy. Zauważyłem, że domyślnie wyłączona jest opcja stukania w gładzik 16znana nam z laptopów z Windowsem, aby to aktywować należy udać się do Preferencji systemowych, a następnie do ustawień gładzika i tam zaznaczyć odpowiednią opcję. To znacznie ułatwi dalszą pracę z MB.

Otwieranie nowych linków w Safari — w kartach w tle
Kolejną problemem jaki napotkałem jest sprawa otwierania nowych linków w Safari — chciałem, aby otwierały się w nowych kartach, tle. Jest na to prosty sposób 17być może są inne — liczę na nie w komentarzach. Safari domyślnie otwiera nowe linki w nowych kartach, ale nie w tle, aby tak je otwierać należy podczas klikania na link przytrzymać przycisk ⌘ command 18zwany dalej CMD lub ⌘.

Jak włączyć opcję „Pokaż kod źródłowy strony” w Safari
Kiedy zacząłem swoją przygodę z Safari nie wiedziałem kilka razy jak wyświetlić kod źródłowy danej strony. W Chrome było prosto, wystarczyło otworzyć menu kontekstowe i gotowe – można było wybrać opcję pokazywania kodu źródłowego 19zrodlochrome. W Safari jest inaczej. Należy sobie takie opcję włączyć, gdyż domyślnie nie ma tego w menu. Aby to robić należy uruchomić Preferencje, a następnie wejść w opcję Zaawansowane i na samym dole zaznaczyć odpowiednie pole – jak na obrazku:

safarizaawansowane

Od tego momentu na górze w pasku menu pojawia się opcja Programowanie i tam możemy wybrać pokazywanie źródła strony:

safarizrodlo

Zainstalowanie aplikacji Google Keep
Nie ma oficjalnej aplikacji Google Keep na OS X, ale można to obejść w sprytny sposób. Wystarczy zainstalować przeglądarkę Google Chrome, a następnie otworzyć stronę aplikacji Google Keep — notatki i listy i kliknąć uruchom aplikację. Aplikacja zostanie dodana do aplikacji Google. Teraz wystarczy tylko przypiąć ją na Dock i już mamy zawsze dostęp do Google Keep, bez uruchamiania Chrome.

W tym miejscu muszę jednak się do czegoś przyznać. Zawsze używałem Google Keep i chwaliłem go sobie bardzo 20nadal chwalę, jednak po ostatniej aktualizacji OneNote zainteresowałem się nim na tyle, że postanowiłem go wypróbować. Wcześniej uważałem go za ciężki, skomplikowany i niedorobiony program, ale teraz zmieniłem zdanie.

OneNote okazał się być doskonała alternatywą dla Google Keep, potrafi więcej i nie ma z nim problemów na żadnej platformie. Używam go na Windowsie, Androidzie, OS X oraz iOS 21zdecydowanie najlepiej wygląda na OS X. Naprawdę dobrze się spisuje i ma bardzo dużo opcji.

Mała aktualizacja 226.03.2015 — odkrywam na nowo Evernote, kiedyś już używałem tego programu, ale nie przypadł mi do gustu, teraz postanowiłem spróbować jeszcze raz i od razu mam wrażenie, że jest lżejszy i mniej toporny niż OneNote. Do tego zacząłem ponownie używać Pocket i nic mi więcej obecnie do szczęścia nie potrzeba w kwestii robienia notatek i zapisywania linków na później.

Rozwiązanie problemu z prawym przyciskiem CMD
Jak wiadomo układ klawiatury w MB różni się od tego, jaki znamy z Windowsa. Przykładowo dla polskiego użytkownika duży problem może stanowić prawy przycisk CMD. Jest on od razu obok spacji, przez co chcąc używać polskich znaków podczas pisania nagminnie w niego trafiamy. Można oczywiście z poziomu ustawień systemowych zamienić miejscami działanie przycisków ALT (options) 23zwany dalej ALT[/mfn i CMD, ale to półśrodek, gdyż w ten sposób podmienione zostaną przyciski po obu stronach spacji. My chcemy, aby MCD pełnił funkcję ALT tylko po lewej stronie Jest na to proste i skuteczne rozwiązanie. Wystarczy pobrać program Karabiner, pozwoli on na podmianę funkcji dowolnego przycisku na klawiaturze. Pozostaje tylko odnaleźć prawy przycisk CMD na liście i podmienić jego funkcję na prawy ALT. Tym sposobem zarówno pracy CMD, jak i prawy ALT będą mogły nam służyć do wprowadzania polskich znaków diakrytycznych.

Sprawa wymiany plików na linii OS X <–> Android
Z pozoru może wydawać się trudne połączenie urządzenia działającego pod kontrolą Androida z MB — nic bardziej mylnego. Wystarczy nam do tego program Android File Transfer. Po jego instalacji możemy śmiało przenosić pliki przy użyciu kabla.

Alternatywą tego rozwiązania jest użycie programu Commander One. Otrzymujemy w ten sposób dwupanelowy menedżer plików z możliwością transferu plików z urządzeń z Androidem na pokładzie. Rozwiązanie jest sprawne i działa wyśmienicie. Program ma oczywiście więcej zastosowań, o czym można przeczytać tutaj.

Dla iOS mamy dwie wersje w App Store: Commander One (darmowy) i Commander One PRO ($29,99), podobnie jest z wersjami na macOS.



Włączenie podglądu plików od razu na pełnym ekranie
Jak wiadomo w OS X wystarczy zaznaczyć dowolny plik i nacisnąć spację, aby zobaczyć pogląd tego pliku. Otwiera się wtedy okienko podglądu. Co zrobić, aby podgląd pliku nie otwierał się w okienku, tylko na pełnym ekranie? Nic prostszego – wystarczy po zaznaczeniu pliku wcisnąć ALT + spację – i już podgląd jest na pełnym ekranie 23przydatne przy plikach graficznych i dokumentach.

Bootowalny pendrive USB z OS X
Jak wiadomo OS X możemy normalnie pobrać tylko za pomocą AppStore 24nie polecam torrentów. Potrzebny jest nam do tego komputer z zainstalowanym OS X. Trochę paradoks, ale tak to wygląda. Dlatego też każdy użytkownik OS X powinien sobie przygotować taki bootowalny 25uruchamiający się automatycznie po włożeniu — podczas startu komputera  pendrive, celem uniknięcia późniejszych kłopotów. Oczywiście każdy MB posiada partycję ratunkową, na którą dostaniemy się za pomocą jednego ze skrótów klawiszowych używanych podczas rozruchu.
Jak przygotować taki pendrive 26potrzebny jest pendrive o pojemności minimum 8GB? Można skorzystać z tej instrukcji lub z oficjalnej na stronach Apple. Można też skorzystać z Asystenta odzyskiwania systemu, który pozwala utworzyć na dysku zewnętrznym analogiczny system odzyskiwania do tego, jaki jest wbudowany w OS X.

Rozwiązanie problemu z WiFi w OS X Yosemite
Problem znany po aktualizacji do Yosemite 27występuje u niektórych. Apple wydało łatkę naprawiającą ten problem – w postaci aktualizacji do 10.10.2, jeśli nadal problem u kogoś występuje, to może spróbować tego sposobu.

Zmiana obrazu tła w ekranie logowania — OS X Yosemite
Niektórzy zapewne zauważyli, że nie da się prosto, za pomocą kilku kliknięć zmienić tła ekranu logowania w Yosemite. Jest jednak na to sposób opisany tutaj.

Sprawdzenie jaki dysk twardy posiada nasz MacBook
Ktoś zapytał mnie jaki mam dysk SSD, czy SanDisk czy Samsung? Nie wiedziałem jak to sprawdzić, ale po chwili poszukiwań udało się. Wystarczy otworzyć kliknąć ikonkę Apple 28to czarne jabłuszko w lewym górnym rogu na pasku, następnie Ten Mac i potem Raport systemowy, później wybieramy tylko SATA/SATA Express i już wiemy jaki jest dysk. W moim przypadku ma przedrostek SM czyli Samsung.

tenmac  macssd

Mój zestaw oprogramowania na OS X 

Google Chrome – alternatywna przeglądarka internetowa
Karabiner – program do definiowania klawiszy
The Unarchiver – program do obsługi archiwów
Fotor – program do obróbki zdjęć
Android File Transfer – wymiana plików z urządzeniami na Androidzie
CloudApp – szybkie dzielenie się plikami
AppyDays – promocje w AppStore
Snowflakes – radio internetowe
Image Optim – optymalizacja obrazków
Mactracker – baza modeli MacBook’ów
Pocket – miejsce do przechowywania linków na później
Evernote – notatki online
Skitch – zrzuty ekranu
Memory Scope – podgląd wykorzystania RAM
Dr. Cleaner – czyszczenie dysku i RAM
Disk Diag – czyszczenie dysku i RAM
Memory Clean – czyszczenie RAM
Solve – kalkulator
Disk Space Tab – pokazuje wolne miejsce na dysku
Twitter – oficjalny klient Twittera
Wunderlist – rozbudowana lista zadań

Gwarancja i AppleCare Protection Plan

Jak wiadomo Apple daje 1 rok gwarancji na swoje produkty, ale warto zastanowić się nad przedłużeniem gwarancji o kolejne 2 lata. Można to zrobić wykupując rozszerzoną gwarancję zwaną AppleCare Protection Plan 29dalej zwaną ACPP. Więcej informacji na temat ACPP możecie przeczytać tutaj.

ACPP można kupić z kilku źródeł:

  • internetowy sklep Apple Store 30wszystkie opcje ACPP dla komputerów Mac
  • autoryzowani sprzedawcy Apple
  • operatorzy sieci komórkowych
  • aukcje internetowe (np. eBay, Allegro)
  • lub sklepy internetowe (np. Amazon)

W sklepie Apple Store lub iSpot itp. cena jest nieco wyższa. Przykładowo dla modelu MBA lub MBP 13 cena wynosi 1099zł brutto 31na dzień 28.02.2015. Natomiast korzystając z aukcji internetowych można np. na Allegro kupić taką samą gwarancję ACPP za 720zł brutto. Różnica spora, więc się opłaca.

Licencję ACPP należy kupić w dowolnym momencie ale nie później, niż przed upływem roku podstawowej gwarancji. Ile nam zostało gwarancji można sprawdzić tutaj wpisując numer seryjny swojego urządzenia. Jeśli mamy już ACPP i nasz komputer jest jeszcze objęty roczną gwarancją podstawową to musimy zarejestrować ACPP tutaj 32ACPP wykupiona od razu podczas zakupu sprzętu jest rejestrowana automatycznie. Od tego momentu działa nasza rozszerzona gwarancja przed dwa lata kolejne lata po zakończeniu rocznej gwarancji podstawowej.

Przydatne linki

Polskojęzyczne

Makowe ABC — bardzo przydatna strona poświęcona tematyce Apple/Mac’a 33jest tam dużo artykułów, porad, wiadomości
MyApple — serwis poświęcony firmie Apple 34ciągłe aktualizacje, dużo przydatnych informacji, forum
MójMac — tematyka związana z Mac/OS X 35można poczytać ciekawe informacje, dowiedzieć się o nowych aplikacjach, zapisać do MMM (Mój Mac Magazyn), strona powiązana z MyApple.pl, gdyż autor bloga pisze również na MyApple.pl
Macexpress — najnowsze aplikacje na Mac’a
HelpMac — bardzo przydatna strona dla początkujących i nie tylko

Obcojęzyczne

Cult Of Mac
iMore
9to5Mac
Mac Rumours
Macworld
Mac Observer

Promocje na aplikacje

AppShopper
Mac App Deals
Most Popular Mac App Price Drops

 

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x