Płatności NFC telefonem w ING, karta SIM NFC i NFC Pass w Orange, tworzenie pliku .apk

Tytułem wstępu

Poniższy tekst opisuje moje perypetie związane z decyzją o uruchomieniu sobie płatności zbliżeniowych za pomocą smartfona. Może się wydawać, że to prosta procedura, ale jak się okazało napotkałem na kilka przeszkód. Cała sprawa dotyczy banku ING, operatora Orange oraz smartfona Xperia Z3 z wolnej sprzedaży (co, jak się okazuje ma znaczenie).

W związku z tym, że wszystkie problemy z całym procesem rozwiązałem, dlatego powstał taki mini poradnik, w którym objaśniam pewne kwestie.

Spis treści

  1. Płatności zbliżeniowe telefonem w ING
  2. Karta SIM NFC w Orange
  3. Tworzenie plików .apk w Androdzie
  4. Uwagi i słowo końcowe

1. Płatności zbliżeniowe telefonem w ING

Bank ING kilka dni temu wprowadził możliwość płatności zbliżeniowych telefonem. Zamawiając specjalną kartę wirtualną można dokonywać później płatności telefonem.

Jest jednak kilka warunków, które trzeba spełnić:

  1. Trzeba być klientem Orange
  2. Trzeba posiadać kartę SIM obsługującą technologię NFC
  3. Trzeba mieć telefon obsługujący NFC
  4. Trzeba mieć aplikację NFC Pass (niżej można ją pobrać)
  5. Trzeba mieć włączoną transmisję danych

Tutaj pojawiły się moje pierwsze problemy – brak karty SIM NFC, brak aplikacji NFC Pass.

Jak spełnimy te wszystkie warunki to możemy przystąpić do zamówienia wirtualnej karty z ING. Można to w prosty sposób zrobić z aplikacji mobilnej ING, gdzie w 4 krokach jest pokazane jak wykonać taka operację.

Wystarczy być zalogowanym w aplikacji mobilnej, następnie wybrać Oferta -> Zacznij płacić NFC i dalej postępować zgodnie z instrukcjami.

ingnfc1 ingnfc2 ingnfc3 ingnfc4 ingnfc5

2. Karta SIM NFC w Orange

Sprawa jest prosta, wystarczy zamówić taką kartę przez Internet lub w salonie, oczywiście odpowiednia dla swojego urządzenia (SIM, microSIM lub nanoSIM). Koszt takiej karty to ok. 20zł z tego, co mi powiedziano na infolinii. Mi taka kartę udało się dostać za darmo (od Opiekuna Orange) i dzisiaj (mam już potwierdzenie od kuriera) będzie dostarczona do mnie.

Więcej o karcie SIM NFC można przeczytać na stronie Orange w tym artykule.

3. Tworzenie plików .apk w Androidzie

Dlaczego o tym piszę? Z prostej przyczyny – było mi to potrzebne do rozwiązania problemu, na jaki natrafiłem…

Z pozoru wszystko wygląda trywialnie – potrzebna jest nam aplikacja NFC Pass – problem polega na tym, że nie ma jej w Sklepie Play! To gdzie jest? A no jest preinstalowana na urządzeniach kupionych w sieci Orange, obsługujących NFC, będących na liście (można ją znaleźć w artykule na stronach Orange, który podałem wyżej) i posiadających brandowane oprogramowanie Orange.

U mnie niestety (a może i na całe szczęście) nie ma brandowanego oprogramowania, gdyż smartfon pochodzi z wolnej sprzedaży – brak więc jest aplikacji NFC Pass.

Co zrobić? Teraz odpowiedź jest prosta – pobrać ją z linka poniżej 😛

NFC Pass 3.0.10 – Android – plik .apk wyjęty z brandowanego oprogramowania Orange dla Galaxy S4

Plik musiałem spakować jako ZIP, gdyż serwer nie pozwolił mi umieścić bezpośrednio pliku .apk. Instalka jest oryginalna, nie zawiera żadnych dodatków i syfów.

nfcpass1 nfcpass2 nfcpass3 nfcpass4

Jak uzyskałem taki plik .apk? Jak się okazuje w bardzo prosty sposób, który opisuję poniżej. Zanim jednak przejdę do opisu chciałbym nadmienić, że jeśli ktoś chce to mogę mu w tym artykule na samym dole zamieścić dowolną instalkę z aplikacją systemową lub z brandowanego oprogramowania Orange dla następujących urządzeń (to dla osób, które nie mają dostępu do takich urządzeń a potrzebują jakieś aplikacje na nich występujące):

1. Samsung Galaxy S4 – aplikacje systemowe od Samsunga + brandowane dla Orange występujące w tym modelu
2. Xperia Z3 – aplikacje systemowe od Sony

W tym celu należy napisać w komentarzach czego potrzebujecie.

Instrukcja jak samodzielnie wykonać kopię / wyciągnąć aplikacje w formie plików .apk z działającego systemu Android.

Sposób jest darmowy, nie wymaga roota i jest banalnie prosty.

Należy pobrać ze Sklepy Play darmową aplikację ES File Explorer File Manager, następnie wystarczy ja uruchomić i przejść do zakładki Biblioteka:

esexp1 esexp2

i wybrać opcję Aplikacje, wtedy naszym oczom ukaże się strona z aplikacjami:

esexp3

Następnie należy przytrzymać palec na wybranej aplikacji i wybrać na dole Backup:

esexp4

Plik zostaje zapisany do ścieżki Katalog startowy -> backups -> apps i możemy go stamtąd już sobie pobrać, udostępnić, skopiować itp.:

esexp5

Poniżej filmik mojego autorstwa pokazujący cała operację (przepraszam, za amatorszczyznę :-P)

4. Uwagi i słowo końcowe

Haczyki:

Pierwszy i najważniejszy haczyk to to, że owszem kartę wirtualna w ING można zamówić za darmo, ale żeby była ona darmowa w użytkowaniu obowiązują takie same zasady jak przy zwykłej karcie zbliżeniowej – czyli trzeba wykonać miesięcznie transakcje na min. 200zł. Do końca tego roku jest promocja i nie ma takiej potrzeby, ale później jeśli się nie spełni takiego warunku, za kartę będzie pobierana opłata wysokości 7zł. Tak jest na chwilę obecną – może to się zmieni.

Drugi haczyk to odpowiednia karta SIM NFC, bo z tego, co zauważyłem są dwa rodzaje Orange Cash i NFC Pass – ta pierwsza jest chyba powiązana z bankiem mBank – ale to należy sprawdzić. Jak przyjdzie moja karta to zrobię aktualizację artykułu.

Jeśli ktoś zna inne rozwiązania to zapraszam do dyskusji w komentarzach.

Słowo końcowe:

Ja osobiście na początku się napaliłem na te płatności zbliżeniowe przez telefon. Opcja bardzo wygodna, szczególnie jeśli nie potrzebujemy mieć przy sobie portfela lub samej karty – telefon raczej zawsze nosimy „przy dupie” 🙂 Trochę się zniechęciłem przez te przeboje, a jeszcze bardziej gdy dowiedziałem się o tej opłacie 7zł za korzystanie z karty. Znacznie lepszą opcją byłoby, gdyby pobierali jednorazową opłatę za aktywację takiej karty – jak to ma miejsce w przypadku karty wirtualnej ING do płatności przez Internet (tzw. wirtualnej kredytówki). Teraz, żeby wszystko mieć bez opłat trzeba dokonać transakcji zwykła kartą na 200zł oraz telefonem na 200zł. Wszystko OK, jak ktoś dużo płaci kartą, ale ja tak nie mam – często używam gotówki (może jestem staroświecki) i wydać 400zł w transakcjach bezgotówkowych to dla mnie wyzwanie.

Każdy powinien przemyśleć czy jest mu to potrzebne, czy nie. W każdym razie problemy z uruchomieniem takich płatności na swoim telefonie rozwiązałem powyżej.

Na koniec artykuł, w którym Pan Wojciech Boczoń wspomina o technologii HCE oraz Blik, które niebawem mogą pojawić się w ING.

Dodatkowo na infolinii uzyskałem informację, że zostanie wznowiona akcja ze Zbliżakami.

Słowa kluczowe dla artykułu:

tworzenie plików .apk, wyciąganie plików .apk, płatności NFC w ING, płatności zbliżeniowe w ING, SIM NFC w Orange, NFC Pass download, aplikacja NFC Pass

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jareczek
Jareczek
9 lat temu

Karta orange cash od pass nfc rozni sie tym ze orange cash to mirco sim z preinstalowana karta do konta o max obrocie 10 000pln rocznie z mozliwoscia instalowania kart apka pass nfc, a karta pass nfc to nanosim bez preinstalowanej karty. Fajnie was dymaja w ing. 7zl za karte ktorej fizycznie nie trzeba wyprodukowac i przeslac, zart. W mbanku jest za free

Jareczek
Jareczek
9 lat temu

…a pass nfc nie jest potrzebny. Ja wpakowalem karte do telefonu znajomka co mial pass nfc od orange tylko po to zeby zaakceptowac regulamin i odblokowac mozliwosc instalacji kart na simie. Do instalacji kart i obslugi platnosci apka jest zbedna…

Rafał Popiołek
Rafał Popiołek
9 lat temu

Witam. potrzebuję NFC PASS na sgs5 pod lolipopa 5.0 , gdyż ta 3.0.10 dała się zainstalować ale mimo dodania karty debetowej jest widoczna w Mbanku to w ustawieniach sgs5 brak zainstalowanej aplikacji do płacenia tak jak by jej nie widział. Dodam że mam kartę orenge Cash NFC.

4
0
Would love your thoughts, please comment.x