Sposobów na wykonywanie kopii zapasowych danych jest bardzo wiele, jeszcze więcej jest programów przeznaczonych do tego. Ja w poniższym artykule przedstawię swój sposób na zachowanie danych. Jako, że dość często zmieniam telefony 1, najczęściej raz na rok, to jestem narażony na utratę danych. Potrzeba matką wynalazków, więc opracowałem metodę jak to wszystko ogarnąć. Oczywiście wiele zależy od tego jakie dane chcemy zachować/przenieść. Mnie osobiście wystarczy dostęp do kontaktów, zdjęć, wiadomości SMS, historii połączeń oraz danych z kilku aplikacji. Jak sobie z tym poradziłem? Wbrew pozorom sprawa jest banalnie prosta i nie wymaga nawet specjalnej ingerencji.
Zacznij my od początku.
Kontakty
Tutaj nie ma nic prostszego, jak synchronizacja z kontem Google. Każdy posiadacz Androida ma takie konto, więc sprawa jest ułatwiona. Wystarczy włączyć synchronizację kontaktów w ustawieniach konta Google
Od tej pory nasze kontakty zawsze będą dostępne na koncie Google. Można nimi śmiało zarządzać – zmieniać dane, dodawać zdjęcia itp. Trzeba jedynie pamiętać, żeby w telefonie w w Kontaktach ustawić sobie wyświetlanie jedynie kontaktów z danego konta z filtrowaniem kontaktów z numerem telefonu (chyba, że ktoś woli widzieć wszystkie kontakty – również te, zawierające jedynie adres email).
Sprawa kontaktów załatwiona. Niezależnie od urządzenia – zawsze pod ręką.
Zdjęcia
Temat podobny jak z kontaktami, tutaj ponownie z pomocą przychodzi nam Google. Wystarczy pobrać aplikację Zdjęcia Google (czasem jest preinstalowana). Następnie ważne jest aby ustawić dwie rzeczy. W ustawieniach Zdjęć Google należy wejść w menu Kopia zapasowa i synchronizacja, a następnie włączyć Kopię zapasową i synchronizację oraz ustawić rozmiar przesyłanych plików na Wysoka jakość (bezpłatne miejsce bez ograniczeń). To zapewni nam nieograniczone miejsce na zdjęcia i filmy na serwerze Google oraz automatyczne przesyłanie zdjęć z rolki aparatu. Oczywiście w programie można dowolnie ustalić foldery z jakich jeszcze ma być robiona kopia zdjęć (np. zdjęcia z folderu Download, czy WhatsApp).
W ten sposób możemy być spokojni o swoje zdjęcia, od tej pory nic się nie straci, niezależnie od tego, czy zmieniamy telefon, czy go utraciliśmy.
SMS i historia połączeń
Programów do wykonywania kopii tych elementów jest bardzo wiele. Mi zależało na tym żeby program:
- działał prawidłowo
- robił kopie automatycznie
- przechowywał dane w chmurze – najlepiej na Dysku Google 2
- był prosty w obsłudze
- szybko wykonywał kopię
- ma być darmowy
Znalazłem kilka, które spełniały te kryteria, ale jeden szczególnie przypadł mi do gustu – SMS Backup & Restore. Naprawdę skuteczny, szybki, darmowy i przede wszystkim niezawodny. Dzięki niemu nie ma obawy o utratę wiadomości SMS czy historii połączeń. Pliki kopii przechowuje w zdefiniowanym przeze mnie folderze na Dysku Google i tyle.
Inne podobne programy to np. SMS Backup + 3 (jak używać programu możecie przeczytać tutaj), Go Backup & Restore
Kalendarz
Myślę, że każdy użytkownik Androida powinien już znać Kalendarz Google. Ja osobiście nie używam żadnych innych, ten jest wystarczający w 100% i co istotne nadal wszystko mamy w jednym miejscu – czyli na koncie Google. Niezależnie od urządzenia wystarczy włączyć synchronizację w ustawieniach konta Google i już mamy dostęp do swoich danych.
Notatki
Po raz kolejny, do znudzenia z pomocą przychodzi Google i aplikacja Keep. Wszystkie proste notatki, listy zakupów itp przechowuje właśnie tutaj, dlatego zawsze mam do nich dostęp po synchronizacji z kontem Google. Jak już wcześniej pisałem na moich stronach do bardziej zaawansowanych notatek używam Dokumentów Google i stworzonego na Dysku Google folderu Notatki.
Dane innych aplikacji
Tak się składa, że staram się używać aplikacji, które maja możliwość tworzenia i przechowywania kopii zapasowych na Dysku Google lub ewentualnie w swoich wewnętrznych chmurach. To chroni mnie przed utratą danych z tych aplikacji. Po zainstalowaniu takiej aplikacji i zalogowaniu się – wszystko odzyskuję automatycznie.
Ustawienia systemu, lista zainstalowanych aplikacji
Wiadomo – Google… w Androidzie jest w ustawieniach zaawansowanych zakładka Kopia i kasowanie danych. Tam właśnie kryją się ustawienia dotyczące tworzenia kopii konta Google z telefonu. Jeśli ktoś chce zachować ustawienia na nowym urządzeniu to warto się zainteresować tą opcją. Oprócz tego każdy producent ma tam swoją zakładkę z kopią zapasową – niestety nie zawsze jest ona uniwersalna i działa tylko w ramach jednego producenta. Ja osobiście każdy nowy telefon konfiguruje od nowa, robiąc przy okazji porządki.
Podsumowanie
Jeśli ktoś do funkcjonowania wymaga jedynie tych zagadnień, które poruszyłem powyżej, to ma gotową receptę jak w łatwy sposób zabezpieczyć się przed utrata danych. Zawsze można dodatkowo robić kopię zapasową wszystkich danych z telefonu, ale ma to jedną wadę – najczęściej taka kopia „nie pasuje” do innego smarfona. Moje rozwiązanie jest uniwersalne i żadna zmiana czy utrata urządzenia nie jest problemem. Mam nadzieję, że komuś przyda się to krótkie zestawienie.
Jeśli ktoś ma ochotę bardziej zgłębiać temat i szukać jeszcze innych rozwiązań, to polecam ten artykuł: How to Backup and Restore Android