Rozliczanie podatków za 2018 – PIT’y

Do tej pory mieliśmy kilka sposobów na rozliczanie podatków. Nawet kiedyś napisałem artykuł na temat programów używanych do tego celu. Oczywiście te programy istnieją i ich nowe wersje nadal nadają się do tego. Sam korzystam z aplikacji e-Deklaracje Desktop. To nie zmienia faktu, że państwo postanowiło nam dać jeszcze jedną możliwość – całkiem interesującą. Państwo postanowiło rozliczać PIT’y za nas, z możliwością edycji i wprowadzenia zmian. W skrócie działa to na tej zasadzie, że pracodawcy zgłaszają PIT’y do US, a US rozlicza je za nas i daje nam dostęp do wprowadzenia zmian. Jeśli nie dokonamy żadnych zmian to 30 kwietnia US przyjmie przyjmie wersję, jaką przygotował i będziemy rozliczeni.

Generalnie nie widzę minusów tego rozwiązania, nikt już nie zapomni o rozliczeniu, a ci, którzy chcą to zrobić na własną rękę nadal mają taką możliwość. Mogą wysłać PIT tak jak do tej pory za pomocą programów lub użyć narzędzia jakie przygotowało Ministerstwo Finansów.

Wystarczy wejść na stronę podatki.gov.pl, tam można dowiedzieć się wszystkiego. Jest informacja o tym, że Twój e-PIT będzie dostępny od 15 lutego oraz więcej informacji na ten temat. Dodatkowo nadal można przejść do zakładki, gdzie jest możliwość wypełnienia PIT’u online lub pobrania programu e-Deklaracje.

Myślę, że w tym roku nikt nie powinien mieć problemów z rozliczeniami. Ja sam poczekam do tego 15 lutego, żeby zobaczyć jak to działa i zdecydować, czy chcę deklarację wypełnić jak do tej pory na podstawie PIT’u 11 w aplikacji e-Deklaracje Desktop, czy jednak sprawdzić i ewentualnie zmodyfikować, a potem zatwierdzić deklarację on-line w usłudze Twój e-PIT.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x