Kino domowe SONY BDV-E6100
Wstęp
Chciałbym krótko podzielić się swoimi doświadczeniami z kinem domowym SONY BDV-E6100. Można na jego temat przeczytać sporo w Internecie i z reguły są to bardzo pochlebne opinie. Moja również do nich należy. Nie będę tutaj robił jakichś specjalnych testów, czy unboxingów. Można je zobaczyć na YouTube.
SONY BDV-E6100 – moje wrażenia
Sprzęt po rozpakowaniu wygląda bardzo klasycznie, czarny kolor, bez żadnych udziwnień, kolumny mają jednolity kształt i prezentują się bardzo dostojnie. Oczywiście jest możliwość zarówno ich ustawienia na ziemi, jak i podwieszenia na ścianie. Ta druga opcja moim zdaniem tylko dla tych, którzy nie mają innego wyjścia lub mają przygotowane wcześniej w ścianie tunele na kable.
Ja swoje postawiłem na ziemi i wyglądają bardzo dobrze. Zestaw jest w dość atrakcyjnej cenie jak na swoje parametry, możliwości i jakość wykonania. Cena około 1700 zł. Niestety nie przyda się tym, którzy myślą o głośnikach bezprzewodowych lub nie mają jak pociągnąć kabli. Ja osobiście miałem przygotowana wcześniej peszel pod podłogą, więc nie było najmniejszego problemu z przeprowadzeniem kabli. Wielkim plusem są 10 metrowe kable do tylnych głośników. Tutaj producent przewidział to, że ktoś będzie potrzebował takiego kabla. Ja mam od kanapy do TV jakieś 6-6,5 metra, do tego kable w ścianie do TV oraz kable do kolumn. Zostało mi może z 1,5 m wolnego kabla.
Dźwięk jest naprawdę dobry, a głośność potrafi ostro dać po uszach. Nie ma się do czego przyczepić.
Parametry techniczne SONY BDV-E6100
Nie będę tutaj wklejał wszystkich parametrów, a jedynie odeślę do strony producenta i zakładki Dane techniczne
Instrukcja obsługi SONY BDV-E6100
Na stronie SONY pod tym adresem dostępne są następujące dokumenty w formacie PDF (oczywiście w języku polskim):
-
Przewodnik
-
Instrukcja obsługi
-
Instrukcja instalacji
-
Instrukcja szybkiego uruchamiania
Dekoder nc+ i SONY BDV-E6100
Podczas zakupu SONY BDV-E6100 zaopatrzyłem się w kabel optyczny do przesyłania dźwięku. Pewien sprzedawca polecił mi takie rozwiązanie wcześniej. Jako, że mam TurboDekoder ABD-5720SX, który jest wyposażony w złącze optyczne – pomyślałem, że to dobry pomysł. nc+ przewiduje na swojej stronie dwa sposoby podłączenia kina domowego.
- Podłączenie dekodera nc+ kablem optycznym do TV oraz podłączenie zarówno kina domowego, jak i dekodera do TV kablami HDMI. Nie próbowałem tego rozwiązania.
- Podłączenie dekodera nc+ do kina domowego kablem HDMI (do złącza HDMI IN), a kina domowego do TV kablem HDMI. Nie próbowałem, tego rozwiązania.
Ja proponuję dwa rozwiązania, które działają. Pierwsze z nich staje się bezużyteczne w obliczu tego drugiego.
- Podłączenie dekodera nc+ kablem HDMI do TV oraz kablem optycznym do kina domowego, podłączenie kina domowego kablem HDMI do TV
- Podłączenie dekodera nc+ kablem HDMI do TV, podłączenie kina domowego kablem HDMI do TV
Mój schemat podłączenia to właśnie ten drugi czyli podłączenie zarówno kina domowego, jak i dekodera nc+ tylko kablami HDMI do TV. Działa to doskonale. Jedyne, co trzeba ustawić w kinie domowym to dwie rzeczy:
- Ekran konfiguracji -> Nastawienia systemu -> Tryb szybkiego startu -> Należy włączyć
- Ekran konfiguracji -> Nastawienia systemu -> Ustawienia HDM -> Sterownie przez HDMI -> Należy włączyć
To da dwa skutki – po pierwsze kino domowe będzie się włączać i wyłączać wraz z TV, po drugie kino domowe od razu będzie odtwarzało dźwięk, a nie będzie szukało źródła i skanowało porty.
Trzeba przy tym pamiętać, aby na ekranie głównym menu kina domowego jako źródło obrazu i dźwięku wybrać TV.
Różnica między podłączeniem za pomocą kabla optycznego, a samego kabla HDMI.
Nie wnikam w jakość dźwięku, tutaj pewnie trzeba zaczerpnąć wiedzy u audiofili. Technicznie różnica jest taka, że przy u życiu kabla optycznego nie ma dźwięku z TV, dopóki włączony jest dekoder. Mam tu na myśli sytuację, gdy pozostajemy na HDMI 1 – dekoder nc+ i włączamy np. YouTube w TV przy pomocy aplikacji wbudowanej w webOS lub SmartTV. Wtedy cały czas słyszymy dźwięk z dekodera nc+. Żeby usłyszeć dźwięk z TV należy dekoder wyłączyć. To jest wada tego rozwiązania oraz oczywiście konieczność posiadania kabla optycznego. Przy rozwiązaniu z samymi kablami HDMI zawsze słyszymy dźwięk tego, co widzimy na ekranie. Rozwiązanie najtańsze i nie wymagające praktycznie żadnych dodatkowych konfiguracji. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć kilku ciekawych informacji na temat podłączania sprzętu kablem optycznym to zapraszam do lektury.