OLX i skan dowodu osobistego. Jak zrezygnowałem z opcji przesyłek na OLX.

Z platformy OLX korzystam od dawna, jeszcze od czasów, kiedy była to Tablica.pl. Wcześniej nie było tam tak rozbudowanych mechanizmów sprzedaży jak teraz. Zazwyczaj sprzedaję przedmioty tylko z możliwością odbioru osobistego – często są to duże gabaryty i nie mam zamiaru bawić się w przygotowanie tego do przesyłki. Zdarzają się też mniejsze przedmioty, jak np. smartfony, ale z tymi nie mam większego problemu, gdyż mieszkam we Wrocławiu i rynek zbytu jest dość spory. Ostatnio wystawiłem mysz, klawiaturę i jeden smartfon i chciałem skorzystać z opcji przesyłki, żeby ewentualnie móc wysłać towar komuś z innego miasta. To zawsze znacznie poszerza grono potencjalnych nabywców. Korzystałem już z tej opcji wcześniej i sprawdziła się dobrze. Jakież było moje zdziwienie, gdy OLX poprosił mnie o weryfikację danych podczas uzupełniania informacji potrzebnych do wypłaty środków. Nigdy wcześniej nie było takiego problemu. Trochę pogrzebałem i znalazłem to:

Poziomy weryfikacji Możemy wyróżnić trzy poziomy weryfikacji danych, które są uzależnione od sumy środków za sprzedane przedmioty: 

  • poniżej ok. 4 450 zł (1000 euro) – operator płatności poprosi Cię o podanie pełnego imienia i nazwiska, adresu e-mailowego, numeru telefonu, daty urodzenia oraz numeru rachunku bankowego/IBAN,
  • po przekroczeniu ok. 4 450 zł (1000 euro) – operator płatności poprosi Cię dodatkowo o przesłanie skanu dowodu osobistego lub paszportu,
  • powyżej ok. 22 250 zł (5000 euro) – operator płatności będzie dodatkowo wymagał przesłania wyciągu bankowego.

No wszystko w porządku, koncepcja dobra, zabezpieczenie kupujących i sprzedających.

Problem polega jednak na czym innym. OLX żąda od nas zdjęcia dowodu osobistego lub paszportu, w obu przypadkach musi to być zdjęcie „czyste” bez żadnych przekreśleń, adnotacji czy zasłaniania części danych! Przecież to jest bardzo wysoce niebezpieczne przekazywać zdjęcie obu stron swojego dowodu osobistego do OLX, który później przekazuje to operatorowi płatności.

Dziwię się ludziom, którzy na to idą. Cześć operatorów również prosi o weryfikację danych, ale można je przesłać w formie z adnotacją czy znakiem wodnym lub też z zasłoniętą częścią najbardziej wrażliwych danych. Nie wiem po co OLX czyste zdjęcia dowodu osobistego, ale intencje chyba jednak nie są tak czyste. Pomijam już fakt o przesyłaniu wyciągu bankowego. Naprawdę takie dane są im niezbędne do obsługi płatności na platformie sprzedażowej?

Oczywiście dowodu im nie przesłałem, a z moich ogłoszeń usunąłem opcję wysyłki. Cóż – pozostaje sprzedaż lokalna z odbiorem osobistym.

Visited 5 times, 1 visit(s) today
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alina
Alina
1 rok temu

ta sprawa nadaje się do zgłoszenia do UOKiK oraz UODO

1
0
Would love your thoughts, please comment.x