W poszukiwaniu idealnej myszki i klawiatury

Uwaga! Strona jest w ciągłej modyfikacji i dopóki nie znajdę idealnego rozwiązania będę tutaj ciągle coś dopisywać.

Wstęp

Kiedyś nie przykładałem specjalnie wagi do myszki i klawiatury. Zaczęło się oczywiście bardzo dawno temu, jeszcze w latach 90, a w zasadzie pod koniec lat 80 i początki były standardowe. Myszki były kulkowe i działały nawet na prześcieradle. Dopiero wiele lat później zacząłem używać bardziej profesjonalnych urządzeń. Odkryłem klawiatury z niskim profilem, wzorowane na tych z laptopów oraz myszki gamingowe, jak długo używana przeze mnie A4Tech Bloody V5m. Ostatnio bardziej zainteresowałem się tematem…

Pierwsze kroki

Jakiś czas temu znalazłem zestaw, który długo uważałem za idealny. Była to mysz Genesis Krypton 770 oraz klawiatura A4Tech KV-300H. Do tej pory myślę, że układ jej klawiszy i komfort pisania są naprawdę na najwyższym poziomie. Niestety jest to klawiatura membranowa i jej wytrzymałość i precyzja daleko odbiegają od mechaników.

A4Tech KV-300H – jak dla mnie wzór ergonomii.
Genesis Krypton 770

Dalsze poszukiwania

Genesis Thor 420 RGB [21.07.2021]

Przyszła pora na pierwsze topowe produkty. Zaczęło się od klawiatury – wybór padł na Genesis Thor 420 RGB Slim Mechanical. Klawiatura na niebieskich switchach. Bardzo przyjemna w klikaniu, ale niestety ma jedną wadę – jej klawisze są bardzo blisko siebie. Dla mnie to bardzo uciążliwe. Ciągle trafiałem w inny klawisz, tzn. w klawisz w który chciałem oraz klawisz obok. Być może wynikało to dodatkowo z tego, że klawisze były całkiem płaskie bez wyprofilowania, a przy zbyt małych przerwach między nimi klika się sąsiadujące klawisze. Poza tym mankamentem klawiatura naprawdę bardzo dobra. Może jeszcze bym się przyczepił do oprogramowania, które ogólnie Genesis ma beznadziejne.

Logitech G502 HERO [24.11.2021]

Następnie wybór padł na nową myszkę. Tym razem po długim rozważaniu wybrałem Logitech G502 HERO – wersja na kablu. Ja generalnie nie preferuję bezprzewodowych rozwiązań, mi kable nie przeszkadzają, a nie muszę się przynajmniej martwić wymianą baterii czy ładowaniem. Gryzoń od Logitecha jest naprawdę niesamowicie wyprofilowany, doskonale się go trzyma, ale ma też swoje wady. Pierwsza z nich jest tak samo wadą jak i zaletą. Mam tu na myśli rolkę. W opcji wolnobieżnej kręci się niesamowicie, bez oporu, przewijanie stron czy pozycji w menu jest bardzo przyjemne. Niestety podczas próby używania rolki jako przycisku już nie jest tak kolorowo. Lepiej wcześniej przełączyć rolkę w tryb z oporem przewijania. Tylko, czy to ma sens? Drugi mankament to przyciski do zmiany DPI – jak dla mnie są umiejscowione tak niefartownie, że kilka razy przypadkiem zmieniłem sobie DPI.

To wszystko skłoniło mnie do dalszych poszukiwań…

Zestaw prawie idealny

Razer DeathAdder V2 [14.12.2021]

W pierwszej kolejności wymieniłem myszkę. Tym razem moje obserwacje doprowadziły mnie do firmy Razer i modelu DeathAdder V2. Bardzo dobrze mi się korzysta z tej myszy. jest naprawdę bardzo wygodna. Być może nieco gorzej wyprofilowana niż G502, ale bardziej mam tu na myśli jej prawą stronę i trzymanie palcem serdecznym. Jest tam co prawda gumowana powierzchnia, ale mogłaby być nieco bardziej pionowa.

Corsair K60 Pro RGB Low Profile [20.12.2021]

Z początku wydawała mi się idealna, ale teraz widzę, że jest prawie idealna. Na plus na pewno wykonanie – jest najwyższej jakości, pomimo, że keycapsy są z ABS, a nie z PBT. No ale chyba nie ma klawiatur mechanicznych z niskim profilem, które mają kaycapsy z PBT (mogę się mylić w tym miejscu). Pisze się na niej dość dobrze, ale gorzej, niż na moim starym A4Tech KV-300H – tamta jest niedoścignionym wzorem. Może to kwestia przyzwyczajenia, dam sobie kilka dni. Wyższe profile, bo K60 nie jest całkiem low profile, jest czymś pomiędzy normalnymi a płaskimi klawiszami, to dla mnie nowość i może muszę się przyzwyczaić. Przy czym robię znacznie mniej błędów, niż na klawiaturze od Genesis. Te klawisze w K60 są bardzo czułe i trzeba się naprawdę przestawić, bo każde dotknięcie klawisza skutkuje jego aktywacją. Jest bardzo cicha, jak na mechanika i chyba trochę mi brakuje klikania przełączników blue.

Co dalej?

Póki co nie mam w planach zmiany myszki – ta jest naprawdę dobra i Razer DeathAdder V2 to był strzał w 10. Co do klawiatury – nie wiem. Już miałem zamawiać Roccat Vulcan 122 lub 121, ale widzę, że ludzie nieco narzekają na jakość wykonania. Niby wszystko OK, ale klawisze nieco się ruszają, jakieś niedoróbki przy rogach, w kilku opiniach info o klawiszach, które przestały działać i info o pękającej farbie na klawiszach. No trochę niepokojąco to wygląda. Druga opcja, jaką rozważałem to Genesis Thor 401 RGB Kailh Brown – nie wiem, myślę nad tym, ale mam obawy, bo Genesis jakoś mnie nie przekonuje. Coraz częściej myślę nad spróbowaniem klasycznego mechanika z normalnym skokiem i wysokim profilem. Muszę chyba się wybrać do sklepu i popróbować. Szukam, cały czas szukam idealnego rozwiązania dla siebie. Cos czuje, że dla mnie byłby najlepszy sprzęt o układzie i profilu klawiszy jak w KV-300H, ale jednocześnie mechanik na niebieskich przełącznik Cherry MX Blue.

Nieoczekiwany zwrot akcji [21.12.2021]

Wczoraj zmówiłem Logitech G512 Carbon (GX Blue), normalny profil, przełączniki GX Blue. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. Jednocześnie dzisiaj powróciłem chwilowo do Thor 420, bo postanowiłem jednak odesłać Corsair K60 Pro RGB Low Profile. Ona jest jednak zbyt delikatna, klawisze aktywują się zbyt łatwo. Chyba jednak wolę klasyczne i „toporne” blue z charakterystycznym klikiem. Byłem tez dzisiaj w Media Expert i Euro AGD, ale w tym pierwszym mało co jest wystawione, a w tym drugim też szału nie ma, niemniej był Corsair K60 PRO RGB na przełącznikach Cherry MX Viola i muszę przyznać, że bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Chyba muszę się jeszcze wybrać do Media Markt w Magnolii, z tego, co pamiętam to tam zawsze było mocno rozbudowane stoisko ze sprzętem gamingowym. Chciałbym jeszcze przetestować przełączniki red i brown na żywym materiale. Jutro zapewne przyjdzie ten G512 i zobaczymy jak się sprawują klasyczne przełączniki blue. Może to być ideał – pokładam takie nadzieje.

Rozwój sytuacji

[22.12.2021]

Wczoraj byłem w Media Markt w Magnolii i… ja to mam szczęście. Było kilka wystawionych klawiatur, ale bez szaleństw. Najbardziej zależało mi na sprawdzeniu przełączników brown. Ku mojemu największemu zdziwieniu co zobaczyłem na stoisku Logitech? G512 GX Brown 🙂 Była co prawda nieco zniszczona (klawisze gdzieś ubyły), ale w wystarczająco dobrym stanie, żeby przetestować klikanie. I co? No baaardzo pozytywnie jestem zaskoczony. Postanowiłem ją zamówić. Dzisiaj przyjdzie do mnie G512 GX Blue. We wtorek 28 ma być ta GX Brown. Porównam i zapewne wybiorę jedną z tych. Jestem bliki znalezienia złotego środka. Nie jest to klawiatura idealna, ale jak dla mnie jej minusy nie stanowią problemu (mówię tu o braku podpórki pod nadgarstki, braku diody do Num Lock i Scroll Lock). Jedno co będzie na pewno bardzo cenne to wybór przełączników, bo kiedy zna się swoje ulubione przełączniki to już zakres poszukiwań mocno się zacieśnia. Zainteresowałem się jeszcze klawiaturą Corsair K70 na przełącznikach Cherry MX Brown, ale chyba póki co pozostanę przy Logitech G512.

[23.12.2021]

Wczoraj przyszła Logitech G512 GX Blue… ku mojemu wielkiemu zdziwieniu i rozczarowaniu nie była to wersja US. To znaczy na pudełku był obrazek wersji US, oznaczenie w postaci nalepki też wskazywało US (INT’L) i podejrzewam, że to INT’L oznaczało właśnie tę hybrydę – czyli niby US z dwoma dużymi SHIFTAMI, długim BACKSPACE, ale jednak ENTER w kształcie odwróconego L. Dla mnie nie do przyjęcia. Postanowiłem ją oddać, a że była z Media Experta, to nie było problemu. Jednocześnie „odkryłem” coś nowego…

SPC Gear GK650K – wersja Brown

Poczytałem opinie, oglądnąłem recenzje i postanowiłem ją zamówić, dodatkowo zamówiłem od razu kaycapy SPC Gear KC104 DBL Shot PBT.

Mając obawy o wersję G512 GX Brown, postanowiłem anulować to zamówienie, szczególnie, że ta SPC jest równie dobra, a nietypowy dolny rząd w G512 nie pozwala zastosować standardowych keycapów PBT, a pasujących nie znalazłem. Dodatkowo przekonały mnie do tego bardzo pozytywne opinie i recenzje SPC GK650K.

[24.12.2021]

Dzisiaj przyszła klawiaturka SPC, ogromny plus dla Komputronika za błyskawiczną przesyłkę. Póki co rozpakowałem, pooglądałem, poklikałem testowo i bardzo mi się podoba. W poniedziałek będę testował i napiszę co i jak.

[26.12.2021]

Bardzo dziwna sytuacja. Wczoraj dostałem kolejne info, że mam paczkę w paczkomacie z Morele. Wszystko wskazywało na to, że to klawiatura z anulowanego przeze mnie zamówienia, za które już otrzymałem zwrot pieniędzy. Postanowiłem to sprawdzić i odebrałem ją. Istotnie, jakimś cudem mimo anulowania zamówienia i zwrotu środków Morele wysłało paczkę z klawiaturą Logitech G512 GX Brown. Z czystej ciekawości postanowiłem sprawdzić jaki jest układ klawiatury i czy jest tak samo, jak w przypadku GX Blue. Okazało się, że jest dokładnie tak samo. Pomimo oznaczenia US, układ jest hybrydowy. Obecnie napisałem do Morele i czekam na ich odpowiedź. Zaproponowałem, że jak mi dadzą kod zwrotu do paczkomatu, to odeślę klawiaturę.

Żeby była jasność o co chodzi z tymi oznaczeniami i układami klawiatury to pokazuję na przykładzie G513 jest pudełko z oznaczeniem US INT’L, na którym jest obrazek klawiatury z poprawnym układem, a po wyjęciu okazuje się, że jest układ hybrydowy.

[27.12.2021]

Dzisiaj miałem okazję potestować klawiaturę cały dzień. Muszę przyznać, że to jest coś czego oczekiwałem. Zmieniłem swoje zdanie odnośnie klawiatur z pełnym profilem. Mogą być i są naprawdę wygodne. Bardzo cieszę się, że wybrałem przełączniki brown – są zdecydowanie cichsze i mniej toporne, niż blue, a jednoczenie nie są tak wrażliwe, jak red lub speed. Póki co pełna satysfakcja. Nawet fabryczne keycapy są tak dobre, że wstrzymałem się z zakładaniem zakupionych PBT DBL SHOT. Przyzwyczajenie się do tej klawiatury przychodzi momentalnie i można naprawdę szybko pisać i praktycznie bez błędów. Jestem bardzo zadowolony, znalazłem to, czego szukałem. To świetny sprzęt, mogę polecić z czystym sumieniem. SPC Gear GK650K – trafiony w 10!

Ceny

Nie można zapomnieć o kwestii cen momencie tych wszystkich poszukiwań, a one prezentują się następująco:

 • Corsair K60 PRO RGB Low Profile – 449zł
 • Logitech G512 Carbon (GX Blue) – 439zł
 • Logitech G512 Carbon (GX Brown) – 419zł
 • SPC Gear GK650K (Brown) – 322zł
 • SPC Gear KC104 DBL SHOT PBT – 49,99zł

Idealne rozwiązanie

Założenia

Klawiatura

 1. Klawiatura na kablu
 2. Układ klawiszy US (klasyczny, bez przesunięć w dolnym rzędzie)
 3. Podświetlenie RGB
 4. Przełączniki brązowe
 5. Aluminiowa lub metalowa płyta
 6. Blok numeryczny
 7. Opcjonalnie podkładka pod nadgarstki

Mysz

 1. Mysz na kablu
 2. Wygodny dla mojej dłoni kształt
 3. Podświetlenie RGB
 4. Bardzo dobry sensor
 5. Topowa jakość wykonania
 6. Duże ślizgacze

W obu przypadkach zależy mi też na intuicyjnym i funkcjonalnym oprogramowaniu.

Rozwiązanie

Mysz

Nie mam w sumie wątpliwości, że obecnie idealną myszką dla mnie jest:

Razer DeathAdder V2

 • doskonała jakość wykonania
 • doskonały sensor, niezwykle szybki i precyzyjny
 • doskonały kształt myszy
 • wspaniała rolka
 • duże ślizgacze
 • bardzo atrakcyjny wygląd
 • piękne podświetlenie RGB
 • bardzo przyjemne oprogramowanie do zarządzania myszą

Klawiatura

Po kilku godzinach spędzonych przed klawiaturą, mogę śmiało powiedzieć, że obecnie idealnym rozwiązaniem dla mnie jest:

SPC Gear GK650K RGB (Kailh Brown)

 • doskonała jakość wykonania
 • idealny układ klawiatury
 • idealny dobór przełączników
 • atrakcyjny wygląd
 • wspaniała czcionka

Muszę dodać, że fabryczne keycapy są tak dobrej jakości, że postanowiłem nie montować od razu tych dodatkowych zakupionych osobno (PBT DBL SHOT). Przetestuje te kilka tygodni i zobaczę jak się sprawują.

Póki co w fazie poszukiwań.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x